Povodom današnje odluke Ustavnog suda Republike Srpske – koji je utvrdio da akti o osnivanju Fonda solidarnosti i utvrđivanju posebne naknade za solidarnost Grada Trebinja nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o lokalnoj samoupravi, Upravni odbor Fonda solidarnosti Grada Trebinja oglasio je saopštenjem za javnost, koje prenosimo u cjelosti:
Zbog usvojene apelacije Nebojše Vukanovića pred Ustavnim sudom Republike Srpske, a vezi sa Odlukom Skupštine Grada Trebinja o osnivanju Fonda solidarnosti – kojom je ona proglašena neustavnom i nezakonitom, nažalost, najviše će osjetiti, direktno ili indirektno, oko 1.000 njegovih sugrađana, koji će sada ostati bez pomoći.
Moramo da kažemo da nam je žao što je do ovoga došlo, te da su u ovom i sličnim slučajevima, izgleda, pojedinim ljudima, poput Vukanovića, važnija politička prepucavanja, nego interes sugrađana.
Vukanoviću poručujemo da se za sugrađane nećemo prestati boriti i da ćemo na sve načine pokušati da obezbijedimo nastavak programa, jer su i sami privrednici, koji su dobrovoljno pomogli rad Fonda, imali za Fond samo riječi hvale.
Ono što nas interesuje je kako će Nebojša Vukanović pred oči bračnom paru koji očekuje treću vantjelesnu oplodnju a zahvaljujući njemu će morati da je plati iz sopstvenog džepa, pred roditelje koji dobijaju pomoć za novorođenčad, ljude koji su u Fondu vidjeli nadu da pokrenu vlastiti biznis i riješe egzistenciju svoje porodice ili pred one koji su zahvaljujući sredstvima Fonda svaki dan imali obrok u Narodnoj kuhinji!?
Fond solidarnosti je u potpunosti opravdao očekivanja, a samo u 2017. godini po osnovu dobrovoljne solidarne članarine privrednih subjekata prikupljeno je oko 566.000 KM od 124 privredna subjekta sa područja Trebinja.
Iz Fonda solidarnosti je za pomoć narodnoj kuhinji, udruženjima osoba sa invaliditetom i socijalno ugroženim građanima izdvojeno 74.000 KM, a iz budžeta grada 70.000 KM. Ukupno je izdvojeno 144.000 KM.
Za novčanu naknadu roditeljima za 151 novorođeno dijete, djeci koja pohađaju područne škole i pomoć za šest majki porodilja izdvojeno je 120.250 KM, dok je iz budžeta grada izdvojeno 65.000 KM – što je ukupno 185.250 KM.
Pomoć je data i za 20 osnovaca bez jednog roditelja u iznosu od 7.000 KM, kako bi mogli da idu na ekskurziju.
Realizovan je i program podrške samozapošljavanja za 51 lice, za šta je iz Fonda izdvojeno 30.000 KM, dok je iz budžeta obezbijeđeno 97.426. Ukupno je za ovaj program izdvojeno 127.426 KM.
Po prvi put obezbijeđena je i novčana naknada za 314 demobilisanih boraca, te za njihovo zapošljavanje i pomoć boračkim kategorijama, stipendije za djecu poginulih boraca i djecu RVI od prve do četvrte kategorije – njih 73, izdvojeno je iz Fonda 86.034 KM, a iz budžeta 130.366 KM. Ukupno je izdvojeno 216.401 KM.
Proširena prava iz socijalne zaštite finansirana su iz Fonda sa 71.585 KM, dok je iz budžeta izdvojeno 71.738 KM. Ukupno je izdvojeno 143.324 KM.
Finansiranje troškova vantjelesne oplodnje Fond je podržao sa 36.099 KM za šest bračnih parova.
Fond solidarnosti je počeo sa radom krajem marta 2017. godine.
Grad Trebinje, Upravni odbor Fonda solidarnosti
Napišite svoj komentar!