Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da u BiH trenutno nije riječ o evropskim vrijednostima, čak ni o Dejtonu, već je riječ o borbi za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na evropskom kontinentu.
- Govorili smo o Dejtonskom sporazumu. Govorili smo o Šmitu samozvancu. Govorili smo o demokratiji kao načelu, a sada da progovorimo o stvarnom pitanju koje se nalazi u samom središtu ove oluje: zemljištu, imovini i resursima ispod površine - rekao je Dodik u obraćanju u Narodnoj skupštini Republike Srpske čiji dio prenosimo u cijelosti:
"U posljednjih nekoliko godina, obimna geološka istraživanja potvrdila su ono što smo dugo naslućivali - Republika Srpska leži na ogromnim rezervama kritičnih minerala, uključujući litijum, bor, stroncijum, natrijum i kalijum. To nisu obični minerali. Oni vrijede 100 milijardi dolara. To su strateški resursi. Neophodni su za električna vozila, odbrambene sisteme, skladištenje energije i napredne tehnologije — kod nas, u Americi, u Evropi i širom svijeta.
Posebno su značajna naša nalazišta u loparskom basenu, koji je jedan od najperspektivnijih neiskorišćenih ležišta litijuma i bora u Evropi, ako ne i u svijetu. Ali, za razliku od drugih lokacija koje se suočavaju sa ratom, nestabilnošću ili otporom lokalnog stanovništva, mi imamo geološki potencijal, društvenu stabilnost i političku volju da ih odgovorno razvijamo.
Zapitajte se: Zašto se Kristijan Šmit pojavio 2021. godine upravo u trenutku kada su geološki stručnjaci potvrdili ova nalazišta? Zašto je, nakon godina takozvane neutralnosti, pokrenuo kampanju kriminalizacije Zakona o imovini Republike Srpske, obustavio finansiranje iz budžeta naše stranke i zaprijetio našim institucijama? Zašto hoće kancelariju u Sarajevu koja bi upravljala resursima? Zašto tolika žurba, toliki očaj, da se vlasništvo nad imovinom i resursima prebaci sa entiteta na Sarajevo?
Odgovor je jednostavan: minerali znače novac, minerali znače moć i razvoj. Ovdje se ne radi o ustavnoj reformi. Ovdje se ne radi o evropskim vrijednostima. Ovdje se čak ne radi ni o Dejtonu. Ovo je borba za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na evropskom kontinentu. Radi se o otimačini. Upitajte se u čemu je razlika između kolonijalnih vladara nekada i sada. Ne znam da ona postoji.
Da budem sasvim jasan: Republika Srpska se ne protivi saradnji. Republika Srpska se ne protivi razvoju. I svakako nismo protiv toga da korist od ovih resursa podijelimo sa našim partnerima.
Vjerujemo, i danas to potvrđujemo, da ova mineralna bogatstva treba da koriste svim građanima, bez obzira na nacionalnu pripadnost, političku stranku ili mjesto prebivališta u Republici Srpskoj, ali ono što ne možemo prihvatiti jeste sistem gdje vlasništvo treba da bude oduzeto našim institucijama dekretom stranog, neizabranog zvaničnika - suprotno Dejtonu; gdje ovaj lažni Šmit djeluje kao agent za nekretnine u interesu svojih mentora koji bi za ništa dobili sve i gdje se nivo BiH, formiran u Dejtonu radi koordinacije, instrumentalizuje kao sredstvo za sticanje vlasništva, a radi izvlačenja bogatstva od naroda koji žive na toj zemlji.
To nije razvoj. I to nije mir. To je očigledna prevara, bezočna eksproprijacija.
A nijedan narod, nijedna demokratija to neće i ne bi prihvatili.
Predsjednik Republike po Ustavu je dužan da štiti Republiku Srpsku. Ja to radim 24 časa, sedam dana u sedmici.
Stoga, dogovorimo okvir koji poštuje dejtonsku strukturu, ustavne nadležnosti entiteta koje je članom 3.a precizirao Ustav BiH – Pravni poredak i nadležnosti institucija: a) Sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim ustavom izričito povjerena institucijama BiH pripadaju entitetima.
To treba da učinimo na ispravan način. Ne na Šmitov način. Jer mi vjerujemo u partnerstvo, ali samo u ono koje počinje poštovanjem prava i saglasnosti".
Napišite svoj komentar!