zlato-nakit-prsten-872x610.jpg

Cijena zlata bilježi istorijske maksimume, centralne banke nastavljaju s kupovinom, a investitori – uključujući sve više građana Srbije – sve se više okreću ulaganju u plemenite metale, uprkos visokim cijenama.

U svijetu ekonomskih i geopolitičkih neizvjesnosti, zlato i dijamanti ponovo se pozicioniraju kao simboli sigurnosti.

Prema podacima Svjetskog savjeta za zlato, globalna tražnja za zlatom u prvom kvartalu 2025. dostigla je 1.206 tona, što je rast od jedan odsto u odnosu na isti period prošle godine. Samo u 2024. godini cijena zlata skočila je za čak 38 odsto, čime je ta godina ušla u šest najuspješnijih godina po rastu cijene zlata u 21. vijeku.

Kada su u pitanju individualni investitori – oni koji kupuju zlatne poluge, zlatnike ili ulažu u „papirno zlato” preko ETF-ova – tražnja je u proteklih godinu dana porasla za 170 odsto. Poseban porast bilježi se u Evropi i Aziji, a sličan trend primjetan je i u Srbiji.

38 odsto samo lani poskupjelo zlato.

Direktor kompanije „Tavex zlato&srebro” Georgi Hristov ističe da srpsko tržište još uvijek nije dostiglo pun potencijal.

“Trgovina investicionim zlatom kod nas je zvanično počela 2018, kada je ukinut PDV. Iako je tržište mlado, raste u skladu sa globalnim trendovima. Očekujem da cijena uskoro dostigne 4.000 evra po unci, što će dodatno podstaći ulaganja”, navodi on.

Na berzi zlato je ovih dana dostiglo cijenu od preko 3.330 dolara za uncu.

Inače, cijena od 4.000 evra po unci znači da će gram zlata biti vrijedniji od 120 evra.

Iako je zlato tradicionalno vodeći izbor u kriznim vremenima, raste interesovanje i za dijamante kao sredstva očuvanja vrijednosti. Srpski zlatari i trgovci blagom potvrđuju porast prodaje dijamanata u obliku nakita, ali i u obliku investicionog kamena visokog kvaliteta, sa sertifikatima porijekla i vrijednosti. Dijamanti se ne oporezuju kao plemeniti metali, a pogodni su za diskretno čuvanje i prenos.

Ključni razlozi za ulaganje

Postoji nekoliko ključnih razloga zašto se ulaganje u zlato i dijamante danas smatra pametnim potezom, a to je, prije svega, zaštita od inflacije. U vremenima rasta cijena i globalnih finansijskih potresa, zlato služi kao čvrsta valuta koja ne gubi vrijednost. Tu su i likvidnost i sigurnost, a investiciono zlato se lako prodaje, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu. Dijamanti, iako manje likvidni, predstavljaju koncentrovanu vrijednost i pogodni su za dugoročnu zaštitu kapitala. Zlato pruža i psihološku stabilnost. Ulaganje u fizičko zlato ili dijamante građanima pruža osjećaj kontrole i sigurnosti, posebno u uslovima kad digitalna sredstva i berze djeluju nepredvidivo