Predstavnici opozicionih stranaka u Srpskoj još nisu raspoloženi da govore o svojim planovima za formiranje, odnosno učestvovanje u vladi u sjeni.
SDS je, podsjećanja radi, 10. marta najavio da kreće u formiranje vlade u sjeni, koja bi bila pandan aktuelnoj Vladi Republike Srpske, ali i dalje ne otkrivaju karte o ovoj inicijativi.
"U toku su aktivnosti i još nije vrijeme za detalje dok se sve ne završi", rekao je za "Nezavisne novine" lider SDS-a Milan Miličević.
U PDP-u kažu da su sa SDS-ovcima u stalnom kontaktu, ali da ova tema nije bila fokus u posljednjim danima.
"Nije bilo konkretnih razgovora o tome, niti posebnih sastanaka", rekao je naš izvor iz PDP-a.
Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red, takođe ne otkriva više detalja. Kaže, nije se puno ni pričalo na tu temu.
"Nije nam sada to u fokusu, niti smo o tome puno razgovarali i nemam vam o tome puno šta reći", kaže Vukanović za "Nezavisne novine".
Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, podsjeća da oni podržavaju ovu inicijativu, ali takođe ističe da nije bilo razgovora na tu temu.
"Ja sam podržala taj koncept koji je iznio gospodin Miličević, ali sa Narodnim frontom nije bilo daljih konkretnih razgovora na tu temu. U svakom slučaju, podržavamo tu ideju", rekla je Trivićeva za "Nezavisne novine".
Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da je formiranje vlade u sjeni pokušaj opozicije da ponudi alternativu vlasti, ali u specifičnom političkom kontekstu Republike Srpske otvara pitanja o njenoj stvarnoj snazi, ozbiljnosti i smislu.
Vlada u sjeni, dodaje Bubonjić, može biti koristan alat opozicije za predstavljanje konkretnih politika i potencijalnih nosilaca vlasti, čime se jača programska konkurencija.
"U povoljnim uslovima takav pristup doprinosi razvoju demokratske kulture i većoj odgovornosti vlasti. Ipak, u našem političkom kontekstu vlada u sjenci je samo simboličan potez bez stvarnog političkog uticaja. Zbog ograničenog medijskog prostora i unutrašnjih podjela, ona više služi za ličnu promociju nego za artikulisanje ozbiljne političke alternative. Bez šire političke podrške i razvijene demokratske kulture, vlada u sjenci predstavlja svojevrsni eksperiment sa minimalnim uticajem na politiku i javno mnjenje u centralizovanom sistemu vlasti", rekao je Bubonjić za "Nezavisne novine".
Pojašnjenja radi, tzv. vladu u sjeni najčešće čine opozicioni političari koji su u nekoj mjeri okupljeni tako da organizacijski oponašaju postojeću izabranu vladu, što znači da imaju svoje ministre, premijera…
Ova priča pojavila se kada je Glavni odbor SDS-a 10. marta, na sjednici održanoj u Bijeljini, usvojio Deklaraciju o zaštiti i očuvanju Republike Srpske, a upravo tog datuma su spomenuli i vladu u sjeni.
SDS je tada ukazao na, kako su naveli, "činjenicu da se Republika Srpska nalazi u do sada najtežem ekonomsko-socijalnom položaju od njenog nastanka, što potvrđuje stanje javnih finansija i javnih preduzeća", te s tim u vezi, kako su istakli, pokreću inicijativu za formiranje vlade u sjeni.
"Formiranje te vlade je neophodno završiti u roku od 30 dana od usvajanja ove deklaracije", saopštio je SDS 10. marta.
Napišite svoj komentar!