labudovi-naslovna.jpg

Bijeli labudovi, simbol elegancije i tišine, već dvije godine plove vodama Trebišnjice, donoseći poseban šarm ovom hercegovačkom gradu. Ove plemenite ptice, koje su u Trebinje stigle iz Beogradskog zoološkog vrta zahvaljujući entuzijazmu Centra za održivi razvoj i ekologiju (CORIE), postale su neizostavan dio svakodnevnog pejzažaprivlačeći pažnju šetača, fotografa i turista.

Put do Trebinja za njih nije bio ni kratak ni lak. Iza dolaska ova četiri labuda – dva para mužjaka i ženki – stoji više administrativnih procedura, karantina i veterinarskih pregleda, ali i mnogo ljubavi i brige onih koji su vjerovali da će Trebinje upravo njima postati dom.

Kako priča za portal Trebinje Danas Aleksandar Vukanović predsjednik ovog centra, riječ je o dva para labudova – dva mužjaka i dvije ženke – koji su uvezeni iz Beogradskog zoološkog vrta. Sam proces uvoza bio je dug i složen, te je trajao čak 15 mjeseci zbog potrebnih dozvola na nivou Bosne i Hercegovine. Po dolasku u Trebinje, labudovi su morali provesti dva mjeseca u karantinu, kako bi se utvrdilo da nisu prenosioci zaraznih bolesti. Nakon veterinarskih pregleda, pušteni su u sliv Trebišnjice, gdje su pronašli novi dom.

„Već prošle godine, krajem aprila, oba para su dobila mlade – po tri labuda – čime se broj ovih veličanstvenih ptica udvostručio. Danas Trebinjicu krasi čak deset labudova, a šest mladih sada već ima oko godinu dana“, kaže Vukanović.

Labudpvi trebinje.jpg

Brigu o njima i dalje vodi CORIE, koji reaguje u slučaju povreda. Vukanović navodi da su do sada imali dva slučaja kada su morali biti izvršeni operativni zahvati, a veliku zahvalnost duguju jednoj od lokalnih veterinarskih ambulanti na pomoći i stručnosti, jer su, kako kažu, uvijek spremni reagovati i pomoći u bilo koje doba dana i noći.

„Trebišnjica, sa svojom bogatom florom i faunom, te blagom klimom, idealno je stanište za ove ptice. Labudovima nije potrebna dodatna hrana jer u rijeci pronalaze sve potrebne hranljive materije. Ipak, građani često, iz dobre namjere, hrane ptice, posebno djeca, što može imati neželjene posljedice – od gubitka instinkta za samostalno traženje hrane, do mogućeg trovanja“, objašnjava Vukanović za naš portal.

Vukanović ističe da su labudovi posebno osjetljivi u periodu parenja i formiranja gnijezda, što se uskoro očekuje. Nadaju se da će se stvoriti novi parovi i proširiti brojnost ove male populacije.

"Apelujemo na građane da ne prilaze pticama previše, da ih ne uznemiravaju, pokušavaju uhvatiti ili pomaziti. Posebnu opasnost za njih predstavljaju psi, jer se labudovi ne mogu odbraniti. Najranjiviji su kada izađu na obalu rijeke", upozorava Vukanović.

Bijeli labudovi danas su ne samo ukras Trebinja, već i pokazatelj koliko pažnje i truda treba uložiti u očuvanje prirode i života divljih vrsta u urbanim sredinama.