Lica sa invaliditetom sa područja trebinjske regije poručila su danas da su zapošljavanje, arhitektonske barijere, socijalna isključenost iz društva, nabavka lijekova neki su od problema sa kojima se suočavaju.



Članovi 11 udruženja koja okupljaju lica sa invaliditetom iz istočne Hercegovine danas su govorila o problemima na prigodnoj svečanosti koja je organizovana u Domu penzionera u Trebinju povodom 3. decembra Međunarodnog dana lica sa invaliditetom.
Predsjednik Skupštine Koordinacionog centra lica sa invaliditetom istočne Hercegovine Momčilo Damjanac kaže da je jedna od tema bio i zakon koji bi, osim ratnih vojnih invalida i civilnih žrtava rata, trebalo da obuhvati i ostala lica sa invaliditetom koja nisu imali priliku da ostvare invalidninu.
"Imamo odličnu saradnju i podršku od gradonačelnika Trebinja i ostalih načelnika istočne Hercegovine, koji su uvijek spremni da saslušaju i pomognu našoj kategoriji u skladu sa njihovim mogućnostima", naveo je Damjanac.
Odbornik u Skupštini grada Trebinje Milica Ijačić, inače lice sa invaliditetom, izrazila je očekivanje da će u narednom periodu biti riješene sve arhitektonske barijere na raskrnicama u Trebinju.

Skupu je prisustvovao i zamjenik gradonačelnika Trebinja Mirko Ćurić koji je istakao da će grad nastojati da u narednim godinama što više pomogne ovoj kategoriji i da izdvajanjem iz budžeta ili iz Fonda solidarnosti socijalna davanja budu još veća.
Ćurić je naveo da grad Trebinje, osim osnovnih prava koje je zagarantovala Vlada Republike Srpske i obavezala lokalne zajednice, ima proširena prava za pomoć i njegu socijalno ugroženim licima, te je istakao da je dobro da pomoć dođe do svakog kome je potrebna.
"Sredstva koja dajemo iz budžeta ovim udruženjima, od ove godine ćemo sprovoditi putem javnih poziva, jer želimo da podržimo programske aktivnosti, odnosno projekte udruženja", rekao je Ćurić.
Koalicija Centar za koordinaciju organizacija koju okupljaju osobe sa invaliditetom istočne Hercegovine broji 11 udruženja sa više od 2.500 lica sa invaliditetom.



SRNA