vladika-metodije.jpg

Po nalogu VDT-a u Bijelom Polju, mitropolit budimljansko-nikšićki Metodije dao je izjavu u Centru bezbjednosti u Nikšiću, povodom krivične prijave koju je protiv njega podnijela Svetlana Pajović Musović u ime NVO "Centar za građanska prava".

Mitropolit je tokom liturgije u manastiru Podmaine, 7. juna ove godine iznio, kako se navodi u prijavi, tvrdnje da je poslijeratni sistem na prostorima bivše Jugoslavije bio "titoističko-ustaška koalicija", optužujući ga za "genocid nad srpskim narodom". Pored toga, veličao je, stoji u prijavi, četnički pokret i njegove komandante Dragoljuba Dražu Mihailovića i Pavla Đurišića, nazivajući ih "prvim gerilcima protiv fašista" i "najvećim herojima Drugog svjetskog rata", istovremeno negirajući istorijski kontekst njihovih ratnih zločina, prenosi Tanjug.

Metodije je, prema navodima iz prijave, vrijeđao i zvanične simbole države rekavši da u glavnom gradu Crne Gore stoji spomenik "najvećem monstrumu" Josipu Brozu Titu, dok su, kako je naveo, "četnički komandanti nepravedno satanizovani". Navodi se i da je mitropolit Metodije dodatno tvrdio da "nema srpske nacije bez Srpske pravoslavne crkve", implicirajući da su svi koji se distanciraju od crkve "mrzitelji sopstvenih predaka" i "krvnici".

U izjavi pred službenicima Centra bezbjednosti u Nikšiću, mitropolit je odbacio sve navode iz prijave, nazvao ih "činjenično neosnovanim i pravno apsurdnim", a sam postupak je ocijenio kao dio šire kampanje političkog progona Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

"Navodi krivične prijave su u potpunosti činjenično neosnovani i pravno apsurdni. Kako mi je poznato iz sredstava javnog informisanja, podnosilac prijave je izvesna NVO čiji osnivač u svakoj prilici i na svaki način vrlo bučno ispoljava versku i nacionalnu netrpeljivost prema vernicima i kliricima SPC, što je vjerovatan motiv i u ovom konkretnom slučaju", rekao je mitropolit.

On je naveo da ova, kao i brojne slične prijave, predstavljaju nastavak pokušaja da se kroz pravosuđe izvrši pritisak na Crkvu.

"Ove prijave držim za nastavak političkog progona SPC i pokušaja anticrkvenih krugova da se zloupotrebom pravnih sredstava kreira javno mnjenje i društveni ambijent u kome je samo za vjernike i sveštenstvo SPC uveden delikt mišljenja, a sloboda izražavanja ograničena po ideološkim merilima", naveo je mitropolit Metodije.

Podsjetio je da su Evropski parlament, ali i brojne međunarodne institucije osudile zločine totalitarnih komunističkih režima, a da je u Crnoj Gori danas, paradoksalno, dovođenje u pitanje njihovog nasljeđa postalo predmet krivičnog progona.

"Josipa Broza smatram monstruoznom pojavom. Neshvatljivo je da se takva moja kvalifikacija uzima kao vrijeđanje zvaničnih simbola države Crne Gore, jer koliko mi je poznato, Broz nije državni simbol, niti je zakonom zaštićen od kritike", naveo je Metodije.

On je naglasio da nema nijedne riječi u njegovoj besjedi koja bi predstavljala aboliranje bilo kog zločina ili zločinca. Naprotiv, istakao je da istorijsko sagledavanje ličnosti i pojava, uključujući i generala Dragoljuba Mihailovića, mora ostati stvar slobodnog, ustavom zaštićenog mišljenja.

"Iskaz o generalu Mihailoviću kao prvom gerilcu Evrope je ponavljanje tadašnjih stavova antihitlerovske javnosti. To nije krivično djelo. Ne postoji nijedna reč u besedi koja abolira zločince ili veliča zločine", kazao je.

Mitropolit Metodije je upozorio da se ponovo dešava da se pastirske besjede iz hramova moraju objašnjavati pred policijom i tužilaštvom, što, po njegovim riječima, uvodi klimu cenzure i autocenzure i duboko je suprotno Ustavu i demokratskom društvu.

"Posredno, ali s jasnom namjerom, kliricima i vjernicima SPC nastoje se ograničiti ne samo vjerska, nego i osnovna ljudska prava i slobode. U svojoj besjedi afirmisao sam osnovne ustavne vrijednosti, dostojanstvo, nepovredivost ličnosti, pravo na pravično suđenje, slobodu misli, savjesti i vjeroispovijesti, slobodu izražavanja i zabranu cenzure jer su te vrijednosti pogažene od strane ustaškog i titoističkog režima", kazao je mitropolit, prenosi podgorički portal Dan.

Ocijenio je da pokušaji da se istorijska analiza ograniči, predstavljaju ideološku kodifikaciju stvarnosti i da se pod plaštom borbe protiv "revizionizma", zapravo uvodi jednoumlje. Na kraju, mitropolit je istakao svoju pastirsku dužnost i pravo da vjerni narod poziva na privrženost Crkvi, što mu, kako navodi, niko ne može uskratiti bez narušavanja osnovnih sloboda.

"Svaki drugačiji stav činio bi me nedostojnim vršenja episkopske službe. Ako je zalaganje za nacionalnu ravnopravnost, istinu i slobodu, krivično djelo u Crnoj Gori, neka tako bude. Ali ja u tome neću učestvovati ćutanjem", naveo je mitropolit Metodije.