Povodom Dana slovenske pismenosti sinoć je u Galeriji Centra za kulturu „Nebojša Glogovac“ u Nevesinju svečano otvorena izložba najljepših ćiriličnih radova Drugog međunarodnog konkursa „Ćirilica tamelj srca moga“.
Na konkurs koji je raspisala JU Centar za kulturu „Nebojša Glogovac“ Nevesinje pristiglo je oko160 radova iz Republike Srpske, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, što svjedoči o snažnom odzivu i posvećenosti očuvanju nacionalnog identiteta i ćiriličnog pisma.
Petočlani žiri, sastavljen od stručnjaka iz oblasti likovne i pisane umjetnosti, imao je težak zadatak da među brojnim i raznovrsnim radovima izdvoji najbolje. Pri ocjenjivanju posebna pažnja posvećena je prefinjenosti ćiriličnog rukopisa, harmoniji likovnog izraza, kao i dubini simbolike i usaglašenosti.
U kategoriji odraslih prvo mjesto osvojila je Sanja Nenić iz Bijeljine, drugo mjesto pripalo je Nevesinjki Ivani Milanović, a trećeplasirani je bio Drago Vučić iz Bileće.
Posebne pohvale žirija dobili su i radovi Anke Vuković iz Banja Luke, Nataše Jovanović iz Nikšića, Sanje Đurić iz Vršca, Milice Borovčanin iz Sokoca, Aleksandra Stankovića iz Niša i Lane Vučić iz Nevesinja.
U kategoriji djece do 15 godina, prvu nagradu za najljepši ćirilični rukopis zasluženo je osvojila Marija Šaraba iz Trebinja, drugoplasirana je bila Hana Skočajić iz Nevesinja, a treće mjesto zauzela je Nikolija Vujović iz Bileće.
Pohvale stručnog žirija zaslužile su Jelena Arbinja iz Nevesinja, Lara Albijanić iz Bileće, Sofija Kovačević iz Vlasenice i Marija Kapor iz Bileće.
Izložbu je otvorila doktorand likovnih umjetnosti Angelina Vukosav, naglasivši da je večeras izloženo 118 radova, i da je među njima rad najstarije učesnice ovog konkursa 74 –godišnje Blagice Stanoeske iz Skoplja.
– Ovaj konkurs ponovo je potvrdio značaj ćirilice kao neraskidivog i važnog dijela srpskog identiteta i kulturne baštine – rekla je Vukosav.
Ona je dodala da je ideja da se najljepši rukopisi sa ovog konkursa jednog dana nađu među koricama monografije koja će na najljepši način prezentovati bogatstvo našeg ćiriličnog pisma.
Nagrade i diplome nagrađenim učesnicima dodijelio je direktor Centra za kulturu Aleksandar Vuković.
Centar za kulturu uputio je zahvalnost osnovnim školama iz Bileće, od kojih je stiglo blizu sedamdeset radova, što je značajan doprinos ovom kulturnom događaju.
Iz ove ustanove istakli su da je cilj konkursa da se očuva srpski jezik i ćirilično pismo, kao i da veliki broj pristiglih radova daje nadu da ćirilica neće nestati, već da će opstati.
Napišite svoj komentar!