J32A1715.jpeg

U Trebinju se danas, u prisustvu najviših predstavnika političkog, javnog i vjerskog života, predstavnika organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, te drugih zvanica i gostiju i brojnih građana, proslavlja Vidovdan, krsna slava Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH.

Predsjednik Republike Srpske je svim Srbima, gdje god da se nalaze — u našoj otadžbini Republici Srpskoj, u Srbiji i širom svijeta — čestitao, ovaj, za naš narod izuzetno važan datum-Vidovdan.

Posebnu čestitku upućujem pripadnicima Vojske Republike Srpske, njihovim saborcima i nasljednicima u Trećem pješadijskom (Republika Srpska) puku Oružanih snaga BiH, kao i svim borcima koji su svoje živote utkali u temelje slobode. Čestitam i Srpskoj pravoslavnoj crkvi, njenom sveštenstvu, monaštvu i vjernom narodu, kao i svim ljudima dobre volje koji poštuju i razumiju značaj Vidovdana za srpski narod“, kazao je Dodik.

Vidovdan je kroz vijekove bio dan velikih iskušenja, ali i velikih zavjeta.

„Tog dana dogodili su se ključni istorijski događaji koji su oblikovali srpski identitet — od Kosovskog boja 1389. godine, preko Sarajevskog atentata 1914, pa sve do savremene istorije. Vidovdan nije mit — on je stvarni, sveti dan u našoj duhovnoj i istorijskoj stvarnosti.Ali na taj dan nastali su i veliki mitovi, a najvažniji među njima je Kosovski mit. Upravo taj mit, kao duhovna vertikala, pomogao je Srbima da prežive teška stoljeća pod osmanskom okupacijom, da izdrže nevolje oba svjetska rata, kao i da se okupe i bore za slobodu u odbrambeno-otadžbinskom ratu 1990-ih godina“, dodao je predsjednik Republike Srpske.

Na Vidovdan se prisjećamo svih naših stradanja, ali i zavjeta da ćemo ostati postojani, okupljeni oko vrijednosti slobode, časti i pravde.

„Znamo da narod koji zaboravi svoje mitove, svoje svetinje i svoje junake — prestaje da postoji. Neka nam Vidovdan bude dan sabiranja, ponosa, duhovne snage i trajnog zavjeta za budućnost“, kazao je predsjednik Dodik.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić je, čestitajući ovaj važan dan za srpski narod, kazao da je Vidovdan mnogo više od datuma u kalendaru.

 

„To je dan kada se srpski narod poklanja sjenima onih koji su izabrali čast ispred života, vjeru ispred straha, slobodu ispred podaništa. Vidovdan je duboko utkan u duhovno i istorijsko biće našeg naroda. Na Vidovdan je udaren temelj srpskog istorijskog pamćenja. Tog dana je knez Lazar izabrao vječnost, umjesto kratke prolazne slave. A tog istog zavjeta držali su se vitezovi svih epoha, sve do naših savremenika, boraca vojske Republike Srpske, koji su 90-ih godina prošlog vijeka stali u odbranu naših ognjišta i prava na postojanje. Naši borci iz Trebinja i Hercegovine stali su rame uz rame sa braćom iz cijele Republike Srpske. Na braniku otadžbine Hercegovina nije ustuknula, naprotiv, dala je najhrabrije. Na Vidovdan se s ponosom sjećamo više od 23 hiljade boraca vojske RS koji su položili živote za našu slobodu. Među njima je i 258 naših sugrađana, pripadnika Trebinjske brigade. Njihove kosti su temelj RS. Njihove porodice žive s ranama koje nikad ne zarastaju. I danas kada govorimo o Srpskoj, mi govorimo o njima. O njihovoj žrtvi koja nas obavezuje“, kazao je gradonačelnik Trebinja.

 

Goran Maksimović, komandant Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, ističe da je Vidovdan simbol stradanja, ali i simbol slobode i opstanka.

Predsjednik Boračke organizacie RS, Radan Ostojić kaže da je Vidovdan, za sve borce, srpske vitezove praznik nad praznicima.

 

„To je dan kada se sjećamo Kosovskog boja, kada je srpski narod stao na branik srpstva, ali i pravoslavlja. Srpski vitezovi su taj dan na krilima anđela doletjeli na Kosovo polje i odletjeli u vječnost, u carstvo nebesko. Oni su tada izabrali život u carstvu nebeskom, odbacujući zemaljski život u ropstvu. Tako je definisana sloboda kao najveća vrijednost za svakog Srbina, a posebno za srpskog vojnika“, rekao je Ostojić.

 

Obilježavanje Vidovdana, krsne slave Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, završava slavskim ručkom i kulturno-umjetničkim programom na platou u krugu bivše kasrane.