trebinje-info-trebinje-foto-1 (1).jpg

Oktobar bi mogao biti jedan od najhladnijih u posljednjih 20 godina. Stiže naglo zahlađenje, mraz i snijeg u planinama već od sljedeće sedmice.

Prema najnovijim prognozama, u idućih četiri do pet dana očekuje se stabilno i ugodno jesensko vrijeme, uz temperature primjerene ovom dijelu godine te hladne noći i jutra, navodi Zoran Zadro, nezavisni meteorolog iz Mostara.

U Bosni, većem dijelu Srbije, kontinentalnom dijelu Hrvatske, Sjevernoj Makedoniji, sjeveru i zapadu Hercegovine, sjeveru Crne Gore i zaleđu Dalmacije moguće su pojave sumaglice i magle, naročito tokom vikenda i početkom sljedeće sedmice, kada će magla ponegd‌je biti dugotrajnija.

U pojedinim krajevima postoji mogućnost pojave slabog jutarnjeg mraza. Jutarnje temperature kretaće se između -1 i 10 °C, a dnevne od 9 do 18 °C. Na Jadranu, jugu i jugozapadu Hercegovine te uz obalu i u centralnom dijelu Crne Gore jutarnje temperature iznosiće 7 do 14 °C, dok će se dnevne kretati od 15 do 20 °C.

Pad temperature i snijeg

Od utorka se očekuje prodor osjetno hladnijeg zraka sa sjeveroistoka i istoka Evrope, koji će donijeti značajan pad temperatura, povremene padavine, a u višim područjima ponovno i snijeg. Prema trenutnim pokazateljima, snježne pahulje mogle bi se pojaviti i u nižim područjima BiH, Srbije i centralnog dijela Hrvatske.

Sudeći prema dostupnim meteorološkim modelima, sredina listopada mogla bi biti znatno hladnija od prosjeka, a postoje šanse da će ovogodišnji oktobar biti među najhladnijima u posljednjih 15 do 20 godina.

Ništa od Miholjskog ljeta

Zanimljivo je i to da se, prema trenutnim prognozama, ove godine neće ostvariti tradicionalno Miholjsko ljeto – razdoblje neuobičajeno toplog i suhog vremena koje u oktobru često donosi ljetne temperature.

Ostaje pitanje: je li ovo uvod u zimu kakvu dugo nismo imali – ekstremno hladnu, s većim količinama snijega i dugotrajnim minusima? Vrijeme će pokazati.