music 4.jpg

Na Crkvini je sinoć održan centralni događaj 7. Međunarodnog festivala klasične muzike “Music and More SummerFest” Trebinje 2025 – gala koncert, na kojem su nastupili svjetski priznati umjetnici.

Dražen Bošković, zamjenik gradonačelnika Trebinja, rekao je da večeras pod vedrim nebom, iznad našeg voljenog grada i u čarobnom ambijentu amfiteatra na Crkvini, ima čast da otvori nešto što nije samo još jedno festivalsko veče.

„Ovo je praznik umjetnosti kada se Trebinje pretvara u muzičku pozornicu, u grad u kojem živi kultura, koji diše uz klasičnu muziku i koji svakog ljeta iznova dokazuje da umjetnost spaja, oplemenjuje i širi naše vidike. Ove godine publiku očekuju koncerti na pažljivo biranim, inspirativnim lokacijama širom grada – od istorijskih prostora i kulturnih centara do svetih mjesta poput Manastira Žitomislić gdje će jedan od koncerata ostaviti poseban duhovni i umjetnički pečat“, kazao je Bošković.

On je dodao da na Music and More SummerFest-u muzika dolazi sa svih strana svijeta, okuplja umjetnike različitih generacija i škola, ali sa istom strašću i posvećenošću zvuku, ljepoti i izrazu.

Tatjana Ranković, idejni tvorac i direktor festivala, kazala je da je svaki festival drugačiji od prethodnog.

„Ovo je timski rad i sa nama i sa gradom. Mi smo tu zbog vas i vi zbog nas i to je zajednički pokušaj da stvorimo nešto veliko“, kazala je Ranković.

Na koncertu je upriličena svjetska premijera kompozicije „Hajduk“, koju je, inspirisan tradicionalnim značenjem ovog pojma, za gudački orkestar komponovao Jonel Petroj.

„Ovo je jedna dinamična kompozicija, inspirisana hajducima iz 17. vijeka. Ovo je svjetska premijera u Trebinju. Osjećaj je neopisiv“, rekao je on.

Izvedena su i djela Vivaldija, Krajslera, Pjacole, Čajkovskog, Takemicua, Telemana, Florens Prajs.

Slađana Skočajić, načelnik Odjeljenja za kulturu, kazala je da je najvažnije da su u Trebinje stigli svi muzičari i profesori, najeminentnija imena klasične muzike.

„Imaćemo četiri gala koncerta. Posebno mi je drago zbog koncerta u Manastiru Žitomislić. I zaista mi je zadovoljstvo što u avgustu imamo priliku da prisustvujemo ovom svjetskom događaju“, rekla je Skočajić.

Na ovom, po umjetničkoj vrijednosti jedinstvenom festivalu, ove godine će se predstaviti talentovani mladi umjetnici iz 20 zemalja sa pet kontinenata, među kojima su i Milica Rajković, violina, i Teodora Kovačević, violončelo – učenice Muzičke škole Trebinje.

Na sedmom festivalu klasične muzike biće održano devet koncerata na nekoliko atraktivnih lokacija u gradu, kao i jedan koncert u manastiru Žitomislić.

Generalni pokrovitelj festivala, koji je prije sedam godina u Trebinju osnovala Tatjana Ranković, je Grad Trebinje.