festival.jpg

Omažom prerano preminulom prof. dr Zoranu Đeriću i promocijom njegovih knjiga te izložbom „Rodonačelnici srpskog teatra“ autora prof. dr Milovana Zdravkovića, večeras je počeo program 68. Festivala festivala, smotra najboljih pozorišnih ostvarenja amaterske produkcije regiona.

U bioskopskoj sali Kulturnog centra, priređen je omaž prof. dr Zoranu Đeriću, dugogodišnjem članu Umjetničkog savjeta Festivala festivala i jednom od obnovitelja ove kulturne manifestacije, pjesniku, esejisti, prevodiocu, istoričaru književnosti, pozorišta i filma.

Tih i nenametljiv, profesor Đerić je, kako je rekao koordinator Umjetničkog savjeta Festivala Slobodan Radović, i pored svih svojih obaveza na profesionalnom polju, nalazio dosta vremena da za svaki Festival prezentuje različite časopise, knjige iz oblasti pozorišne umjetnosti i uopšte djela koja se tiču teatra.

Doktor teatrologije Zoran Maksimović je pročitao svoja viđenja profesora Đerića koja je govorio na komemoraciji u Matici srpskoj, kao i iz ugla lutkarskog časopisa „Niti“.

Djeric.jpg (850 KB)

Najdirljiviji osvrt na lik i djelo Zorana Đerića dao je teatrolog, prof. dr Luka Kecman koji je u jednom trenutku za svojim dugogodišnjim kolegom čak i zaplakao, prisjetivši se kako su zajedno radili na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, gdje je proveo dvije decenije.

„Za ovih dvadeset godina, mnogo vremena proveo je sa studentima i kolegama, u stvaranju naše institucije, gde je nesebično darivao sve svoje kulturološke i umetničke veze da nas poveže sa Evropom i svetom“, rekao je Kecman, napominjući da je kao rukovodilac - dekan, prorektor, dobijao samo riječi hvale za njegov rad.

Nakon omaža profesoru Zoranu Đeriću održane su i promocije njegovih knjiga, od kojih se prva, pod nazivom „Smisao drame“, odnosi na profesorove teatrološke studije, a druga – „Eberečke, eberdu“ je, u stvari, knjiga poezije za djecu, što opet govori o svestranosti ovog zanimljivog i nenametljivog kulturnog radnika, čijom smrću su i srpski teatar, ali i trebinjska kultura dosta izgubili.

Prethodno je, u Muzeju Hercegovine, svečano otvorena izložba „Rodonačelnici srpskog teatra“, na kojoj su predstavljeni portreti najznačajnijih ljudi za razvoj pozorišne umjetnosti kod Srba, od Joakima Vujića, Jovana Sterije Popovića do Ilije Stanojevića.

Autor prof. dr Milovan Zdravković kaže da je riječ o 36 portreta Srba čiji su pionirski poduhvati pokrenuli srpsko pozorište i dali mu prvi zamajac, mada je, po riječima autora, vjerovatno još blizu četrdeset zaslužnih entuzijasta onoga vremena koji su ništa manje zaslužni.

„Mi pokušavamo malo da se odužimo tim našim velikanima koji su nas uveli u Evropu, a, sa druge strane, Evropu doveli kod nas i to je vrlo značajna komunikacija za kulturu“, rekao je profesor Zdravković na otvaranju.

Dajući recenziju izložbe, doktor teatrologije Zoran Maksimović je istakao da su svi izloženi portreti, u stvari, stubovi srpske pozorišne umjetnosti.

Prva takmičarska predstava iz Banjaluke

Predsjednik Umjetničkog savjeta Festivala festivala i gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić sutra će, u 20:30 časova, svečano otvoriti ovogodišnju manifestaciju, a potom će ansambl Studio Teatra 078 iz Banjaluke izvesti prvu takmičarsku predstavu „Old Ringers“, po tekstu Džozefa Simonelija, a u režiji Željka Erkića.

U okviru pratećeg programa festivala, u Galeriji Kulturnog centra, od 19:30 časova, biće otvorena izložba “Soja Jovanović - pozorišno delo”, autora Aleksandre Milošević, savjetnika u Pozorišnom muzeju Beograd.

Do subote, 26. jula, na sceni Kulturnog centra, ljubitelji pozorišta biće u prilici da pogledaju i predstave pozorišta iz Crvenke („Poloneza Oginskog“), Pljevalja („Gospodin Lovac“), Trebinja („Siroti mali hrčki“), Petrovca na Mlavi („Hasanaginica“), Kavadaraca („Žena mi se vika Boris“) i Tuhelja („Svoga tela gospodar“).

Sve takmičarske predstave počinju u 20:30 časova, a ulaz je besplatan.