jovan-ducic-trebinje (1).jpg

Na današnji dan, na Blagovijesti 7. aprila 1943. godine, u dalekoj Americi, preminuo je Jovan Dučić, jedan od najvažnijih srpskih pjesnika, diplomata i intelektualaca 20. vijeka.

Rođen 1871. godine u Trebinju, školovao se u Mostaru, Somboru i Ženevi, a život ga je vodio od Carigrada, Sofije, Rima i Atine, pa sve do Madrida, Kaira, Bukurešta i na kraju – Amerike.

Dučić nije bio samo pjesnik – bio je glas naroda u tišini diplomatije, čovjek koji je umio da stihom napiše ono što se ne može izgovoriti glasno.

Od Mostara do svijeta

Još 1896. godine, zajedno sa Aleksom Šantićem i Svetozarom Ćorovićem, u Mostaru osniva časopis „Zora“, čime počinje njegov aktivni književni put. Prva zbirka pjesama objavljena je 1901. godine u Mostaru, a druga 1912. u Beogradu.

Bio je simbolista, pjesnik ljepote, tišine, savršenstva forme, ali i pisac dubokih eseja i proze. Njegovo najpoznatije prozno djelo, „Blago cara Radovana“, i danas se citira kao knjiga za dušu, za razumijevanje života i smisla.

Pixabay.com

Diplomata s perom i dušom

Od 1907. godine, Dučić ulazi u diplomatske vode i služi svoju zemlju na najvišim nivoima – u Rimu, Bukureštu, Madridu, postaje prvi jugoslovenski diplomata u rangu ambasadora.
Nakon sloma Jugoslavije i priznanja NDH u Španiji, povlači se u Portugal, a zatim u Ameriku – u grad Geri (Indijana), kod rođaka Mihajla.

Tamo vodi Srpsku narodnu odbranu, organizaciju koju je osnovao Mihajlo Pupin, i aktivno piše – pjesme, eseje, političke tekstove i članke, pogođen tragičnim događajima u tadašnjoj Jugoslaviji.

Osuđuje ustaški režim, govori o stradanju srpskog naroda, i do posljednjih dana ostaje vjeran istini, vjeri i otadžbini.

Preminuo je 7. aprila 1943., a tek oktobra 2000. godine njegovi posmrtni ostaci preneseni su u rodno Trebinje, gde je sahranjen u Hramu Svetog Preobraženja Gospodnjeg – kako je i želeo.