20250615134621_583628.jpg

U hrvatskim turističkim centrima na Jadranu sve je više bankomata koji nisu u vlasništvu banaka dobro poznatih javnosti, a provizije za podizanje novca na njima su enormne, pri čemu su najčešće mete naivni turisti, piše danas portal Indeks.

inspekciji Državnog inspektorata Hrvatske, pod čijom nadležnošću su nebankovni pružaoci usluge preračunavanja valuta na bankomatu ili na prodajnom mjestu - naveli su.

U Ministarstvu turizma kazali su da je tema bankomata u nadležnosti finansijskih institucija, ali i da turističke zajednice izrađuju planove upravljanja destinacijom koji uključuju analizu koja može da obuhvati i spisak bankomata.

Potpredsjednik hrvatske vlade i ministar finansija Marko Primorac najavio je mogućnost uspostavljanja nacionalne bankomatske mreže koja bi građanima omogućila da od 1. januara 2027. godine podižu novac na bilo kojem bankomatu bez plaćanja naknada.

Pitanje je hoće li do toga doći, jer se bankama, kako su poručili iz Ministarstva, s tim baš ne žuri, ali čini se da je sigurno da se tako nešto neće odnositi na nebankovne bankomate, navodi Indeks.