Cvijanović i Dodik su spomenik za 1.241 poginulo lice srpske nacionalnosti iz Zapadne Slavonije otkrili zajedno sa gradonačelnikom Gradiške Zoranom Adžićem i predsjednikom Udruženja protjeranih Srba iz zapadne Slavonije Krstom Žarkovićem.
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je društvo dužno da se sjeća svih koji su nevino stradali u Zapadnoj Slavoniji.
D
Dodik je istakao da za ratne zločine u Zapadnoj Slavoniji niko nije odgovarao, ali da stradanja poput ovog nikada ne smijemo zaboraviti i da ona treba da okupe sve Srbe oko nacionalnog identiteta, Crkve, Srpske i Srbije.
Na spomeniku piše: "Klasje Zapadne Slavonije niče u poljima i visovima Republike Srpske. Život pobjeđuje".
Otkrivanju spomenika prisustvovali su i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, narodni poslanik Ognjen Žmirić u ime Narodne skupštine Republike Srpske, kao i predsjednica Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić.
Među prisutnim bili su i predstavnici grada Gradiške, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, nevladinih organizacija i udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i Udruženja protjeranih Srba iz Zapadne Slavonije.
Gradonačelnik Gradiške rekao je da spomenik svjedoči o egzodusu i genocidu nad Srbima koji su na putu do "mosta spasa" tražili slobodu.
- Na tom putu do slobode mnogi su ostali i stradali. Pošast jedne ideologije da se obračunaju sa Srbima, da ih istjeraju sa njihovih vijekovnih ognjišta, ne smije biti zaboravljena i Rapublika Srpska i Gradiška odličile su da ovdje postave monumentalni spomenik koji će na to podsjećati i opominjati da ne smijemo dozvoliti da nam se to ponovo dogodi - rekao je Adžić.
Profesorka Radana Stanišljević rekla je, prilikom otkrivanja spomenika, da je u Gradišci, na mjestu gdje je spomenik postavljen, progovorio život umjesto smrti.
Nakon otkrivanja spomenika služen je pomen poginulim, a potom položeni vijenci i cvijeće.
Spomenik za 1.241 poginulo lice srpske nacionalnosti iz Zapadne Slavonije od 1991. do 1995. godine izgrađen je nedaleko od mosta na rijeci Savi.
Oko 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga je 1. maja 1995. godine napalo 15.000 Srba u zapadnoj Slavoniji i oko 4.000 vojnika Republike Srpske Krajine, koja je bila pod zaštitom UN.
U operaciji "Bljesak" 1. i 2. maja 1995. godine ubijeno je ili se vodi kao nestalo 283 Srba, od kojih 55 žena i 11 djece.
Za ove zločine niko nije odgovarao.
Napišite svoj komentar!