stari grad trebinje.png

Grad Trebinje započeo je izradu novog regulacionog plana Starog grada, kojim se, uz očuvanje njegovog istorijskog, kulturnog i turističkog identiteta, planira uvođenje savremenih rješenja radi unapređenja kvaliteta života stanovnika i posjetilaca. Plan predviđa postavljanje česme na Trgu Travunije, rekonstrukciju kanala – hendeka, unificiranje ambijenta i ugostiteljskih objekata, kao i regulisanje parkinga i saobraćaja kroz Stari grad, uz očuvanje autentičnog ambijenta i istorijske vrijednosti prostora.

U razgovoru za portal Trebinje Danas, Amerisa Zavitović Jeftović, načelnica Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Trebinja kaže da obuhvat novog regulacionog plana ostaje nepromijenjen i iznosi oko 4.100 hektara. Granice plana prostiru se istočno uz rijeku Trebišnjicu, zapadno prema kanalima hendecima, dok je sjeverna granica kod ugostiteljskog objekta „Hedonija“.

amerisa-gradska-uprava.jpg

Posljednji regulacioni plan za Stari grad donesen je 2009. godine, a u međuvremenu su usvojeni brojni zakoni, podzakonski akti i drugi formalno-pravni propisi, što je, prema riječima načelnice, nametnulo potrebu za izradom novog plana.

-Urbanistički plan Trebinja, kao krovni dokument, jasno je definisao pravce razvoja grada i dao smjernice za izradu regulacionog plana Starog grada. Nakon toga slijedi izrada novih regulacionih planova i za druga gradska područja, poput Novog Trebinja i Pridvoraca – pojasnila je Jeftović.

Poseban akcenat stavljen je na zaštitu Starog grada, koji uživa najviši stepen zaštite. Podsjetila je da je 2019. godine Zona Starog grada proglašena nacionalnim spomenikom, te da svi budući zahvati moraju biti usklađeni sa pravilima zaštite kulturno-istorijskog nasljeđa.

– Naš cilj je da sačuvamo autentičnost Starog grada, njegov prirodni i ambijentalni identitet, jer je upravo po tome Trebinje prepoznatljivo i u regionu i šire – naglasila je ona.

Novi regulacioni plan donosi niz novina, među kojima su precizna pravila o izgledu reklama, postavljanju klima-uređaja, mobilijara i tendi, s ciljem uvođenja jednakih pravila za sve korisnike prostora. Takođe, kako objašnajva naša sagovornica za naš portal, kroz odluku o uređenju prostora i građenju, posebna pažnja posvećena je prvoj gradskoj zoni, kao najfrekventnijem prostoru.

trebinje-iz-vazduha1.jpg

Jedna od važnih mjera odnosi se i na saobraćaj. U Starom gradu više neće biti dozvoljeno kretanje automobila i motornih vozila, osim za hitne službe, poput hitne pomoći i vatrogasaca.

– Dostavu hrane i robe planiramo organizovati na alternativne načine, kako bismo Stari grad u potpunosti zaštitili od saobraćaja – istakla je Jeftović, dodajući da se planira i izmještanje parking-mjesta za stanovnike Starog grada van njegovih zidina.

Centralni projekat novog regulacionog plana odnosi se na izgradnju česme na Trgu Travunije. Projekat je već izrađen u saradnji sa Komisijom za zaštitu spomenika, a finansira ga Autonomna Pokrajina Vojvodina u iznosu od oko 180.000 KM.

– Česma je zamišljena kao centralno mjesto okupljanja. Oko nje će biti staklena površina, ispod koje će biti vidljive arheološke iskopine pronađene tokom popločavanja Starog grada – navela je načelnica za portal Trebinje Danas. 

cesma-stari-grad.jpg

Podsjetila je i da Grad izdvajao sredstva za obnovu fasada privatnih objekata, te da se popločavanje Starog grada trenutno nalazi u petoj fazi. Ukupna vrijednost projekta popločavanja Starog grada, koji se realizuje u više faza, iznosi oko 5.000.000 KM. Podsjetila je i na projekat rekonstrukcije kanala – hendeka, ali je riječ o zahtjevnom i finansijski obimnom poduhvatu. Jeftović je dodala da su planirana i nova rješenja kada je riječ o zelenilu, zamišljeno je postavljanje borova u velikim saksijama unutar zidina Starog grada.

– Sigurna sam da će za desetak godina Stari grad ponovo imati sjaj kakav je nekada imao i da će biti svijetla tačka Trebinja. Trudimo se da pomirimo interese ugostitelja, zaštitimo javni interes i uložimo sredstva iz budžeta na ponos svih građana – zaključila je Jeftović.

Za kraj razgovora naša sagovornica zaključuje da Stari grad, kako je istaknuto, ostaje najposjećenija lokacija u Trebinju i njegovo ogledalo, zbog čega će svi budući zahvati biti usmjereni na očuvanje prostora, uz jasno definisano pravilo – stop novoj gradnji u neposrednoj okolini, uz mogućnost rekonstrukcije postojećih objekata.

stari-grad (2).jpg

Upravo očuvanje tog autentičnog prostora i njegove prošlosti predstavlja osnovu svih planiranih mjera u novom regulacionom planu.

Inače Stari grad Trebinje, poznat i kao Kastel, nastao je početkom 18. vijeka u vrijeme osmanske uprave, na prostoru koji je nekada nosio naziv Ban-vir, po snažnom vrtlogu rijeke Trebišnjice, koji nosi naziv po legendi o banu koji se utopio u viru. Bedemi, kule i hendek, koje je 1714. godine započeo da gradi Osman-paša Resulbegović, i danas čuvaju sjećanje na vrijeme kada je Stari grad bio odbrambeno uporište Trebinja. Upravo ta istorijska slojevitost i duh prošlih vremena daju Starom gradu posebnu vrijednost i razlog su zbog kojih se njegova autentičnost danas pažljivo čuva.