skupstina-rs.jpg

Poslanici PDP-a i Narodnog fronta neće učestvovati na današnjem skupštinskom zasjedanju tokom prve tačke - obraćanje predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina sprovođenja Dejtonskog sporazuma.

Posebna sjednica skupštine Srpske počinje danas u Banjaluci, a nakon spomenute tačke, uslijediće rasprava o Prijedlogu zakona o finansiranju političkih stranaka, dok je treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora javnog sektora RS i njegovog zamjenika do okončanja postupka njihovog izbora.

Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, po hitnom postupku, je prijedlog narodnih poslanika. Upravo ovaj zakonski prijedlog je sporan za poslanike PDP-a koji su ocijenili da je ovo "pucanj u demokratiju".

Sa druge strane, Narodni front je saopštion da neće prisustvotai Dodikovom govoru, jer je "u vrijeme najvećih borbi 1995. godine umjesto u rovu i odbrani srpskog naroda, pobjegao u Srbiju igrajući košarku".

Spomenuti zakonski prijedlog je u skupštinsku proceduru upućen i prije šest dana, ali tada, na opšte iznenađenje, nije bilo podrške ni da se uvrsti na dnevni red. Iako kolaciji oko SNSD-a ima ukupno 52 poslanika, “za” je tada glasalo 40 poslanika, a 18 je bilo protiv.

Ovakva reakcija uslijedila je nakon odluke Kristijana Šmita da zabrani finansiranje iz budžeta SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj.

U Prijedlogu zakona o finansiranju političkih stranaka RS, koji bi se trebao naći na novoj posebnoj sjednici NSRS, navodi se da politička organizacija može da se finansira iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva koje je u vlasništvu političke organizacije.

Precizirano je da se privredno društvo može baviti samo djelatnošću u vezi sa kulturom ili izdavačkom djelatnošću.

U članu 7. spomenutog zakonskog prijedloga se regulišu isplate iz budžet RS za rad poslaničkih i odborničkih klubova.

Istaknuto je da se sredstva za finansiranje rada poslaničkih, delegatskih, odnosno odborničkih klubova i grupa dodjeljuju radi pokrića paušalnih troškova za rad u izbornim jedinicama, putnih troškova, troškova nabavke materijala, zatim smještaja i ishrane poslanika, delegata, odnosno odbornika...

"Finansijska sredstva za pokriće troškova u djelokrugu nadležnosti Narodne skupštine i Vijeća naroda, obezbjeđuju se u budžetu RS, a u djelokrugu nadležnosti jedinica lokalne samouprave u njihovim budžetima ",navedeno je u ovom zakonskom prijedlogu.

Dodaje se i da je Republička izborna komisija RS nadležna je za provođenje odredbi ovog zakona.