- To znači da će postojati odgovarajuća procedura ulaska i izlaska, neće to biti nekontrolisano, ali moramo pojednostaviti proceduru. Ne možete, na osnovu nekih prijedloga koji su bili, da trebate da 4-5 dana da se najavljujete i tome slično - naglasio je Zoran Tegeltija, predsjedavajući Savjeta ministara BiH.
Uslovi prelaska za obične građane BiH tek treba da usaglasi sa susjednim zemljama. U narednih 10-ak dana pregovaraće se o obavezi samoizolacije i testiranju putnika.
- Neki ljudi imaju mnogo potreba u susjednoj državi, ako on mora u izolaciju, mora da plati tako skup test, postavlja se pitanje da li su se ogvorile granice. U narednih 10-ak dana mislim da ćemo sa susjednim zemljama usaglasiti principe, da bi od 1. juna mogli otvoriti bar prema našim prvim susjedima, a onda postepeno prema drugim zemljama - dodao je Tegeltija.
Prvi jun ključni je datum i za Srbiju, jer će prema najavi premijerke Ane Brnabić, nakon tog datuma prekogranični saobraćaj izgledati kao i prije virusa korona, a to znači da će se preko granice moću bez testa. Do tada na snazi je komplikovanija procedura.
- Tako da u ovom trenutku stoji da je za strane državljane potrebno da imaju negativan pcr test i odobrenje vladine komisije koja radi 24 časa, zato što se mejlom odobrava ulaz ili kada uđu da budu u samoizolaciji - poručila Ana Brnabić, predsjednica Vlade Srbije.
Beogradski aerodrom Nikola Tesla od danas je ponovo otvoren za komercijalne letove. Er Srbija ove sedmice će letjeti ka Cirihu i Frankfurtu, a sljedeće ka Beču i Londonu. Prema novim pravilima, putnici moraju da nose zaštitne maske, a preporuka je da dođu tri sata prije polijetanja. Današnji - prvi let bio je Viz Er-ov ka Londonu.
U Hrvatskoj je prije desetak dana ukinuta zabrana prelaska granice. Među prvima na listi onih koji smiju ući u zemlju bili su poslovni ljudi, a prećutno i turisti koji se smatraju privrednim interesom. Oni koji ljetovanje planiraju provesti na Jadranu, ove godine moraju unaprijed znati adresu boravka.
- Kad strani državljani dolaze u Hrvatsku, tražićemo ih tu dokumentaciju kojom dokazuju uvjete svog ulaska i broj telefona, kao i mjesto smještaja. To su nekakve epidemiološke mjere. Prvenstveno broj telefona, kako bi, u slučaju potrebe, epidemiolog mogao lakše doći do te osobe - poručio je Tomislav Kufner, rukovodilac Službe za susjedne zemlje, Uprava za granice Hrvatske.
Budu li epidemiološki izvještaji i dalje povoljni, 1. juna sve zemlje, bar u regiji, trebalo bi da otvore granice, uz nešto detaljnije procedure na prelazima.
Napišite svoj komentar!