Ako ga mnogi žele ukinuti, satovi će se u Evropskoj uniji do daljnjeg pomjerati dva puta godišnje.
Pomjeranje satova jedna je od onih tema o kojima se svake godine raspravlja: zašto to još uvijek radimo, koja je svrha i najvažnije – kada pomjeramo satove?
Ni 2025. neće biti ništa drugačije, jer ćemo satove pomjerati i u proljeće i u jesen. Iako se u prošlosti dosta govorilo o ukidanju pomjeranja sata, sadašnji nas raspored još uvijek drži u ritmu od dva pomjeranja sata godišnje, piše City Magazine.
Možda se čini kao sitnica, ali pomjeranje sata ima brojne posljedice – od uticaja na naše zdravlje i dobrobit do promjena u saobraćaju, pa čak i poslovanju. U 2025. kazaljke na satu pomjeraćemo dva puta, kako nalaže dugogodišnja praksa.
Letnje računanje vremena: nedelja, 30. mart 2025, u 2:00 sata pomjerićemo kazaljke jedan sat unapred, na 3:00 sata. To znači da ćemo izgubiti jedan sat sna, ali će večeri biti duže.
Prelazak na zimsko računanje vremena: nedelja, 26. oktobar 2025. godine, u 3 sata pomjerićemo kazaljke jedan sat unazad, na 2 sata ujutru. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani biti kraći.
Zašto se satovi još uvek menjaju?
Promena sata proistekla je iz želje da se što bolje iskoristi dnevna svetlost, posebno u ljetnjim mjesecima. Namjera je bila smanjiti potrošnju energije, ali savremena istraživanja pokazuju da su te uštede minimalne. Uprkos tome, satovi se još uvijek pomjeraju u većini zemalja Evropske unije. Evropska unija predložila je ukidanje sezonskog pomjeranja sata 2018. godine, ali članice se nisu uspjele dogovoriti o jedinstvenom vremenu. Kao rezultat toga, nastavićemo da menjamo satove barem do 2026. godine.
Da li sve zemlje menjaju satove?
Ne. Iako više od 70 zemalja širom svijeta još uvek mijenja satove, nekoliko je zemalja već ukinulo tu praksu. To uključuje Rusiju, Tursku i Belorusiju, koje su se odlučile za trajno ljetnje računanje vremena, te Island, koji zbog svog položaja ne treba da pomjera satove.
Napišite svoj komentar!