cola_converted.jpg

Prošlo je tačno pola vijeka od kada je objavljena ova pjesma, jedna od najljepših domaćih pjesama svih vremena. Ona živi i diše sa nama svakog aprila, ali i u bilo koje drugo doba godine. Pjesma "April u Beogradu" Zdravka Čolića ove godine napunila je pedeset godina.

Napisao ju je legendarni Kornelije Bata Kovač, a upravo sa tom pjesmom Čola je pobijedio na "Beogradskom proljeću" te iste godine.

Ima raznih priča kako je čuvena pjesma nastala. Neki navode da je numera kreirana kada je Kornelije služio vojsku. Tada je čuveni kompozitor, kako se priča, bio navodno sa jednom djevojkom.

- Dok sam je pisao, pitao sam se, baš kao i u stihovima “Da l’ si djevojka il’ žena, sada ti?” Razmišljao sam o tome da li se udala, da li ima djecu? - rekao je svojevremeno Kornelije Kovač.

Svoju verziju je iznio i Zdravko Čolić, i to u svom autorskom tekstu za "Blic" 2007. godine.

- Pjesma "April u Beogradu" je nastala u stanu porodice Kovač na Vračaru. Pjevači su, nažalost, oduvijek voljeli neutralnost zbog tržišta. Ali su postojale pjesme kao "Sarajevo, ljubavi moja", „Djevojko mala“, "Nima Splita do Splita" ili "Zagrebe, grade". Tada nisam pjevao ništa o Sarajevu, a pojavio sam se kao Sarajlija sa beogradskom pjesmom. Ono što umjetnika brine kada je u pitanju opšti hit jeste odrednica koja lokalizuje cijelu stvar. No, hitljivost i pjevljivost te pjesme ostaje sve ove godine. Pjevana je i ovdje i po raznim gradovima svijeta. Više bi se pjevala da se zove "April je u gradu mom", ali zbog lokalizacije dobija u tom autentičnom smislu - napisao je Čola.

Dodao je da su ljudi vezali njegovu vojsku sa ovom pjesmom, što nije tačno.

- To je autorski doživljaj Kornelija Kovača koji je služio rok u Beogradu. Moja je vojska došla četiri godine kasnije. U pjesmi su se našli mnogi mladi u uniformi. Ja sam je u potpunosti shvatio služeći u Topčideru. Prošao sam kroz pjesmu kao stotine hiljada beogradskih vojnika, kroz generacije - napisao je Čolić.

Širina te autobiografske slike je, smatra on, veoma univerzalna i prenosna.

- Zato je voljena. Ni Bata Kovač ni ja nismo iz Beograda, a ni svi oni koji su se u njoj pronašli. Pjesmu na neki poseban način dijele Beograd, njegovi vojnici i njihove djevojke - naveo je Čola, koje je u svom tekstu izdvojio rijeke Savu i Dunav, koje protiču kroz Beograd: Te dvije rijeke nose simboliku, geografsku, tehničku i humanu. Zato je ovaj grad bitan - napisao je Čola.