Rajčević je istakao da se do tog cilja može stići sinergijom Ministarstva i akademske zajednice.
- Vlada Republike Srpske ulaže sve više budžetskih sredstava u razvoj visokog obrazovanja, ali isto tako očekuje od naše akademske i naučno-istraživačke zajednice da to Republici Srpskoj vrati kroz svoje radove koji će biti objavljivani u referentnim naučnim listama, ali i na način da Srpska postane brend u ovoj oblasti - rekao je Rajčević Srni.
On je naveo da je još na tematskoj sjednici Vlade o stanju u visokom obrazovanju 2019. godine konstatovano da stanje u naučnoistraživačkoj zajednici u Republici Srpskoj nije sjajno.
- Određeni parametri ukazali su da je potrebno uraditi određene intervencije da bi se to stanje poboljšalo. To je prije svega naučna vidljivost naših istraživača, koji mahom dolaze iz akademske zajednice, a što nije slučaj u razvijenim zemljama, u kojima postoji privredni potencijal za inovacije i gdje uglavnom istraživači i naučnici dolaze iz privrednih društava, odnosno iz realnog sektora - rekao je Rajčević.
On je izrazio zadovoljstvo što može konstatovati da je povećana naučna produktivnost u protekle dvije godine od donošenja novih propisa i novih kriterijuma za napredovanje u naučna nastavna zvanja.
- Primjetan je skok koji će kroz primjenu novih zakonskih rješenja najvjerovatnije ići uzlaznom putanjom - rekao je Rajčević.
Napišite svoj komentar!