Osvrćući se na odluku FBiH o ukidanju lokalnih karantina, Šeranić je ocijenio da je ova mjera trebalo da bude usaglašena sa Republikom Srpskom.
- Ova odluka u FBiH epidemiološki ugrožava Republiku Srpsku jer će ljudi koji dolaze iz inostranstva uzlaziti na granične prelaze koji su na teritoriji FBiH i tamo će dobijati rješenja o kućnoj izolaciji od inspektora. To će predstavljati problem u smislu praćenja tih lica u okviru Republike Srpske - izjavio je Šeranić za ATV.
On je rekao da odluka o ukidanju karantina i otvaranju granica neće zavisiti samo od Republike Srpske, već i od zemalja iz okruženja, te od Austrije, Švajcarske, Slovenije i Njemačke u kojima građani Republike Srpske najviše borave na privremenom radu.
Šeranić je ocijenio da je Srpska na poluvremenu kada je riječ o epidemiji virusa korona, te istakao da će se građani, sve dok ne bude pronađena vakcina, morati navići na "novu normalnost" u javnom životu koja znači držanje distance, nošenje zaštitne maske i rukavica.
- Moramo biti svjesni da će ova faza i ovo sve sigurno trajati godinu i po do dvije godine. Sve dok ne budemo u prilici da koristimo vakcinu kao metod aktivne zaštite stanovništva u smislu samog imuniteta, mi ćemo uvijek biti sa virusom korona - rekao je Šeranić.
Šeranić je rekao da je Republika Srpska prošla prvu fazu - pojave i odgovora na virus korona, da sada ulazi u drugu - da nauči da živi sa virusom, a onda će uslijediti treća faza - života sa virusom korona.
On je napomenuo da je Republika Srpska u prvoj fazi prošla taj prvi udar i prihvat virusa korona, sprovela mjere, organizovala zdravstveni sistem i cijelu zajednicu da javno zdravstveno odgovori na sve ovo.
- Sada dolazimo u drugu fazu ublažavanja mjera, koja je sada drugih 45 minuta koje moramo da vidimo kako ćemo vješto da odigramo da ne bismo slučajno u 90. minuti primili gol - rekao je Šeranić.
On je naglasio da, ukoliko se u Republici Srpskoj budu poštovale mjere, neće se dogoditi eksponencijalni rast zaraženih.
Prema njegovim riječima, svi pokazatelji u dva mjeseca govore o linearnom rastu i svi brojevi slučajeva vežu se za tu linearnu ravan iznad ili ispod blago u skladu sa kumulativnim rastom broja slučajeva.
- Ukoliko bude odstupanja od te krive, onda ćemo morati ponovo da se vratimo na restriktivniji način i drugačiji režim u smislu postupanja unutar same zajednice - pojasnio je Šeranić.
Šeranić je istakao da je 5. april u Republici Srpskoj bila tačka prekretnica, koja govori o tome da od tog trenutka usporava rast virusa korona, da je 6. aprila zadržana tendencija većeg broja oporavljenih od broja zaraženih virusom korona.
On je rekao da će se u Republici Srpskoj u narednom periodu sedmično ići sa ublažavanjem pojedinih mjera vezano za pojedine subjekte uz epidemiološki i inspekcijski nadzor.
Šeranić je izrazio očekivanje da će se građani Republike Srpske navići na novu normalnost potrebe držanja distance, nošenja zaštitne maske i rukavica do pronalaska vakcine protiv virusa korona.
On je rekao da se u Republici Srpskoj trenutno sprovodi aktivan nadzor traženja pozitivnih na virus korona u zajednici u okviru rizičnih kategorija za svakoga ko je bio u kontaktu sa zaraženim, kao što je bilo na početku epidemije.
- Treba već da posmatramo ne toliko maj, već oktobar, s obzirom na to da ćemo u toj fazi već imati influencu i virus korona - dva uzročnika koji se respiratornim kontaktom prenose, a koji daju iste simptome - upozorio je Šeranić.
Komentarišući izjave epidemiologa u regionu i Evropi o slabljenju virusa korona, Šeranić je rekao da ovaj virus može da oslabi, ali da ne postoje relevantne međunarodne studije koje će reći koliko i na koji način.
Napišite svoj komentar!