stan-iznamljivanje-ilustracija (1).jpg

Dolazak ljetne turističke sezone u Trebinju, osim što donosi puni grad i dobru zaradu ugostiteljima, sobom nosi i jedan veliki problem za lokalno stanovništvo i sezonske radnike, potpuni kolaps tržišta stanova za dugoročni zakup.

Naime, sve je veći broj stanodavaca koji početkom ljeta svoje stanove iz dugoročnog zakupa preusmjeravaju u sistem „stan na dan“, gdje mogu višestruko više zaraditi od turista. Iako je takav potez ekonomski opravdan sa stanovišta vlasnika nekretnina, on stvara ozbiljne posljedice po građane koji tokom cijele godine žive i rade u Trebinju, ali i sezonske radnike koji dolaze iz drugih gradova da bi tu proveli ljeto radeći.

„Tražim stan za dugoročni najam već tri sedmice i nemam nikakvog uspjeha. Sve što se pojavi ili je preskupo, ili već unaprijed rezervisano za turiste“, priča nam naša sugrađanka.

Stanodavci ne kriju da im se „stan na dan“ više isplati. Jedan vlasnik stana u centru grada objašnjava: „Od iznajmljivanja na dan turistima dobijem više nego za cijeli mjesec od dugoročnog zakupca. Turisti dolaze, ne traže mnogo, plate unaprijed, i nema obaveza. Razumijem da je ljudima teško, ali tržište diktira pravila.“

I cijene iznajmljivanja stanova otišle su u nebo. Nekada se u Trebinju jednosoban, namješten stan mogao pronaći za 250KM do 300 KM, dok se danas za isti takav traži i do 600 KM. Ipak, čak i po tim cijenama stanovi se izdaju isključivo od septembra, kada turistička sezona završi.