“Njih osam je iz porodičnih klastera, šest iz direktnog kontakta sa licemo koje je pozitivno i tri osobe su pacijenti koji su bili pacijenti u jednoj od bolnica u FBiH gdje im se ukazivala neophodna zdravstvena usluga, a onda su, shodno slučaju pozitivnog koronavirusa kod jednog od ljekara, odnosno osoblja u toj ustanovi i oni zadobili ovaj virus, odnosno zaraženi su, tako da se sada preduzimaju sve mjere oko zbrinjavanja ovih osoba, s obzirom da su one visokorizične po pitanju koronavirusa”, kaže Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite.
U domove zdravlja je stigao i novi zahtjev. Kako Šeranić kaže, u redovnom sistemu u domovima zdravlja djeluju ambulante za akutne respiratorne infekcije i infekcije slične gripu u kojima ljekari obavljaju preglede osoba koje potencijalno nose virus i odvajaju ih od osoba iz drugih ambulanti porodične medicine. Upravo jednu takvu ambulantu treba da formira svaki dom zdravlja. Zaraženi, dodaje Šeranić, tamo neće biti smješteni.
"Kako bi omogućili pregled osobama koje dolaze sa simptomatologijom koja potencijalno ukazuje na virus korona, iz tog razloga smo uradili reorganizaciju ambulanti.
Svako ko je pozitivan na koronavirus, a nema simptome, ide u ove smještaje koji su izolacijskog tipa, karantinskog tipa, odnosno, to je Studentski centar, đački dom i mi pripremamo još takvih objekata u Republici Srpskoj, a oni koji imaju simptomatologiju, oni moraju u bolnicu”, kaže Šeranić.
U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske nalazi se 41 osoba sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom, šest ih je na respiratoru. Na Pulmologiji je 31 osoba sa lakom kliničkom slikom. Virus je za sada pobijedilo 13 osoba, a smanjuje se broj onih pod zdravstvenim nadzorom. Trenutno ih je 11.918, dok su iz njega izašle 8.334 osobe. Naredni period je ključan u borbi protiv virusa korona. Zato ostanite kod kuće. Budite odgovorni prema sebi i drugima.
Napišite svoj komentar!