trebinje-slika-iz-vazduha (1).jpg

Trebinje je prošlu godinu završilo sa negativnim prirodnim priraštajem, rođene su četiri bebe manje nego 2023. godine, dok je broj umrlih bio veći za 48 u odnosu na godinu ranije.

U našem gradu se rjeđe stupalo i u brak, pa je lani sklopljeno 240 brakova, dok ih je godinu ranije bilo 29 više.

Prema podacima trebinjskog Matičnog ureda najmlađa mlada prošle godine je imala 17 godina, a namlađi mladoženja 20 godina.

Bilo je i onih koji su se u zrelim godinama odlučili za brak, pa je najstarija žena koja se vjenčala u Trebinju imala 70 godina života, a najstariji muškarac 68 godina.

U trebinjskom Centru za socijalni rad, gdje se pokušava mirenje bračnih parova sa maloljetnom djecom, kao postupak koji predstoji brakorazvodnoj parnici na sudu, navode da je lani bilo 35 pokušaja mirenja, od čega su dva uspjela.

„Ne možemo tačno govoriti koliko je pokrenuto brakorazvodnih parnica, ali na osnovu 22 mišljenja koje smo dali o provođenju roditeljskog prava, izdržavanju maloljetne djece i načinu održavanja odnosa roditelja i djece, sigurno je pokrenuto isto toliko brakorazvodnih parnica“, kaže za Radio Trebinje Željka Varaga, socijalni radnik.

Godinu ranije socijalni radnici pokušali su pomiriti 34 para sa maloljenom djecom, a posljednjih godina prosjek je tridesetak parova.

„Najčešći razlozi za razvod braka su neslaganje karaktera, različiti pogledi na život, što je ozbiljan problem, kao i nedostatak komunikacije. Nedostatak komunikacije između bračnih parntera nije samo prisutan među mladim, već i starijim parovima. Bračni partneri ne razgovaraju dovoljno, imaju samo opštu komunikaciju i tu se javljaju problemi. Preljube i nasilje u porodici su, takođe, uzroci“, objašnjava Varaga.

Ona dodaje da ekonomska situacija može biti presudna za razvode, ali najčešće je isprepletena sa drugim uzrocima.

Ne može se precizno govoriti koje su godine braka najkritičnije, a u Centru za socijalni rad navode da se u im se obraćali parovi koji su godinu dana u braku, ali i oni koji su zajedno skoro dvije i po decenije.