Tužilaštvo BiH, čije djelovanje je zabranjeno u Republici Srpskoj, izdalo je sudskoj policiji naredbu za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića, saznaje ATV.
Kako saznaje ATV, naredbu je izdao tužilac Ćazim Hasanspahić, a Tužilaštvo im na teret im stavlja da su izvršili krivično djelo "napad na ustavni poredak". Tužilaštvo je za privođenje naredbu izdalo sudskoj policiji, i zatražilo asistenciju MUP-a Republike Srpske, ali i Agencija za istrage i zaštitu (SIPA), koja, takođe, prema nedavno usvojenom zakonu, ima zabranu djelovanja u Republici Srpskoj.
Portal istraga.ba navodi da je Dodik odbio da primi poziv za ispitivanje u Tužilaštvu BiH, koje je je trebalo da bude obavljeno danas.
Tužilaštvo BiH je, navodi portal, ovaj poziv poslalo preko Agencije za istrage i zaštitu.
Advokat Milorada Dodika, Goran Bubić izjavio je juče da njemu, kao pravnom zastupniku Predsjednika Republike Srpske nije poznato da postoji uručen poziv Tužilaštva BiH predsjedniku Republike Srpske po važećem ZKP-u.
U 19. broju Službenog glasnika nalaze se ukazi o proglašenju četiri zakona koje je na Posebnoj sjednici usvojila Narodna skupština Srpske 27. februara i to:
Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH,
Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske,
Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske i,
Zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Ovim zakonima, između ostalog, zabranjuje se djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, SIPA i VSTS BiH.
Napišite svoj komentar!