U okviru projekta „Žene vode na putu mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini“, u opštini Gacko održan je zajednički dijalog, koji ima za cilj jačanje lokalne primjene Agende žena, mira i sigurnosti kroz aktivno uključivanje zajednice.
Na temu agende „Žena, mir i sigurnost“, vođen je dvočasovni dinamični dijalog, u kojem su aktivno učestvovale žene, predstavnice institucija, organizacija civilnog društva, te mladi i pojedinci.
„Bilo je izuzetno zadovoljstvo razgovarati sa učesnicama dijaloga, vidjeti sa koliko entuzijazma i interesa pristupaju temama koje se tiču učešća žena u društvenim procesima, uz jednu veliku dozu iskrenosti o tome šta prepoznaju kao problem na nivou lokalne zajednice, gdje vide neke eventualne izazove kada je u pitanju sigurnost, ali ono što je možda bilo osvježavajuće na odnosu na neke druge zajednice koje smo imali, gdje prepoznaju dio svoje odgovornosti u kreiranju boljeg ambijenta“, rekla je Emina Pašić, fascilitator dijaloga u zajednicama koje su dio projekta.
Jučerašnjem dijalogu odazvala se i Marina, jedina policajka u Gacku, koja je podijelila svoja iskustva.
„Bilo je interesantno čuti i to koliko je njena profesija relavantna, šta znači za žene kada vide ženu u policijskoj uniformi, kakvi su izazovi, kakva je podrška kolega. Tako da smo na određen način načeli različite teme koje se tiču rezolucije „Žene, mir i sigurnost“ i vjerujem poprilično duboko da smo postavili temelj za neke male inicijative koje bi eventualno mogle proizaći iz ovoga“, kazala je Emina.
Zajedničkom dijalogu doprinijelo je i Udruženje žena, proizvođača gatačkog kajmaka, govoreći o svom trudu i radu kako bi zaštitile autohtoni proizvod.
„Bilo je izuzetno dirljivo koliko se i one osjećaju osnaženo, koliko i svjedoče o tome da su i unutar svojih porodica i u lokalnoj zajednici osjećaju da im je unaprijeđen na određeni način i takav status, kroz takvu vrstu društvenog angažmana“, istakla je ona.
Osnovni problem koji su žene prepoznale je ekonomska nesigurnost i potreba da se dodatno radi na njihovom ekonomskom osnaživanju i samostalnosti. Kao najveći izazov, apostrofirale su patrijarhalne odnose koje obrasci ponašanja prepoznaju, ali da ipak postoji jedan pozitivan pomak koji su uočile, a koji govori o tome da se ti obrasci mijenjaju.
Izazovi i problemi su u suštini isti, sa tom razlikom da se u manjim sredinama brže osjete i više primijete, jedan je od zaključaka jučerašnjeg dijaloga. Organizatori ističu da je sastanak iznjedrio mnogo dobrih ideja, za koje vjeruju da se mogu realizovati u budućem periodu.
Projekat “Žene vode na putu mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini” se implementira uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF) u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH. Projekat se implementira pod vođstvom rezidentne koordinatorice UN-a u BiH, a zajednički ga provode UN Women, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA).
Napišite svoj komentar!