- Hvala stanovnicima Podrinja za veliki odziv današnjem snimanju jer je povorku sjećanja činilo je oko 1.000 muškaraca, žena i djece - naglasio je Bojić.
On je istakao da se, osim snimanja scena za film, na ovaj način odaje počast svim nevinim srpskim žrtvama sa ovog područja i cijele Republike Srpske.
Osim Kravice, snimaće se na još četiri lokacije gdje su počinjeni masovni zločini nad Srbima, i to 6. februara u Mrkonjić Gradu, a zatim u Brodu, Šekovićima i Zvorniku.
- Osim dokumentima, svjedočenjima i arhivskom građom i masovnošću povorki sjećanja, pokazaćemo šta se sve dešavalo, koliko je ljudi i na kakav način stradalo, ali i da smo i dalje živi i da ostajemo na ovom prostoru - poručio je Bojić.
Radojka Filipović, učesnik povorke, kaže da ovakve stvari ostaju generacijama koje dolaze.
- To će biti najbolji način kako ćemo učiti generacije koje dolaze - naglasila je Filipovićeva.
Bojić je rekao da je snimanje filma ujedno i misija svih učesnika u projektu da se 30 godina nakon događaja na ovakav način zabilježi svjedočanstvo o srpskim stradanjima u posljednjem ratu.
Film govori o doktoru Zoranu Stankoviću sa Vojnomedicinske akademije u Beogradu, koji je tokom ratova devedesetih godina prošlog vijeka obavio oko 7.500 obdukcija i identifikacija nastradalih srpskih civila i vojnika od Hrvatske, preko BiH do Kosova i Metohije.
- Doktor Stanković je zadužio srpski narod i ovo je pomen i zahvalnost njegovom djelu i imenu, kao i svim nevinim žrtvama. Ovo je svjedočanstvo koje ostavljamo našoj djeci da znaju šta se događalo i da ne uče tuđu lažnu istoriju o dešavanjima na ovim prostorima u posljednjem ratu - naglasio je Bojić.
Slaviša Erić pomagao je 1993. godine doktoru Stankoviću u Kravici koji je radio obdukcije nad ubijenim Srbima.
- Pomagao sam, tu je bio i načelnik, čitav dan je radio, nije progovarao, bio je obučen u uniformu, ne znam da li je i doručkovao. To je bila veličina ljudska, ponosan sam na tog čovjeka - prisjetio se Erić.
Napišite svoj komentar!