Cesnica-1-1157x1536-jpg.jpg

Festival božićnog kolača „Česnica“, značajna i nesvakidašnja izložba obrednih hljebova, u okviru projekta koji predano i sa namjerom očuvanja srpske nacionalne baštine, organizuje dr Gordana Bekčić, direktorica Kancelarije za kulturnu diplomatiju iz Beograda, biće upriličena u petak 23.01.2026 u 19.00 časova u Domu Kulture u Gacku.

Javna ustanova „Kulturno sportski centar“ Gacko ima čast i zadovoljstvo da bude dio priče koju Kancelarija za kulturnu diplomatiju provodi poslednjih četiri godine, a u 2025/26 je ispričana u šest zemalja i ukupno četrnaest gradova. Ovo je izložba koja na najljepši način govori o tradiciji, ljepoti i raznovrsnosti duhovnog doživljaja srpskih i drugih nacionalnih zajednica običaja.

U okviru predstavljanja obrednih hljebova koji su okosnica pravoslavne svečarske trpeze, biće predstavnjena i izložba „Žitni mlinovi“ autora, kulturologa Dimitrija Vujadinovića.

Izložba se sastoji od 25 panoa na kojima su predstavljene brojne fotografije koje je autor pažljivo prikupio iz arhiva i koje savremenoj publici dočaravaju jedan magični i tajnovit svijet mlinova i vjetrenjača. Izložba se bavi istorijom mlinarstva i mlinarstvom kao dijelom kulture baštine.

Cilj ove izložbe je da se osvijetli tajna trajanja jedne vrijedne, kreativne i prije svega korisne ljudske delatnosti.

O česnici, obrednom hljebu i njegovom značaju, uticaju na tradiciju i čovjeka na našem podneblju, govoriće viši kustos etnolog – antropolog Božana Đuzelović.

Ovom predstavljanju Festivala božićnog kolača u Gacku će se pridružiti i svojim proizvodima obogatiti postavku i nagrađivano Udruženje proizvođača gatačkog kajmaka iz Gacka.

Pozivamo vas da dođete, da ovom izložbom i razgovorom posvećenim svetom hljebu nastavimo svečarski januar.