Mitropolit zahumsko-hercegovačko i stonsko-primorski Dimitrije služio je svetu liturgiju u hramu posvećenom Svetom arhiđakonu Stefanu u selu Žakovo, koji je u prethodnom periodu obnovljen i danas osveštan. Mitropolitu Dimitriju sasluživalo je sveštenstvo i sveštenomonaštvo Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske i drugih eparhija SPC.
Vladika Dimitrije je u besjedi zahvalio ktitoru ove crkve i trebinjskom privredniku Veljku Buđenu i njegovoj porodici, koji su obnovili ovah hram.
„On je obnovio hram koji je među ovim grobovima „spavao“ nekoliko vijekova. On je već ranije vaskrsao blagoslovom vladike Atanasija. Saradnjom porodice Buđen i svih vas ovdje vaskrsao je iz pepela i onaj žar se otkrio iz pepela i iznikao je ovdje pred nama. Velika mi je čast da ono što je moj veliki prethodnik vladika Atanasije blagoslovio, a ja učestvujem u tom činu dovršetka izgradnje i osvećenja ovoga hrama. Ali tako veliki ljudi smire se i prepuste nama, nedostojnim njihovim nasljednicima da i oni nešto urade, da učestvuju u blagodeti i radosti. Neka ovaj hram preobrazi ovo selo, Trebinjsku šumu, Popovo polje, grad Trebinje i sve nas“, istakao je mitropolit Dimitrije.
Obnovitelji hrama pripremili su bogatu trpezu za kojom su ugostili mnogobrojne vjernike koji su uveličali današnje sabranje.
Napišite svoj komentar!