sivi-stolari-trebinje.jpg

Sivo tržište postaje sve crnje i u oblasti proizvodnje namještaja. Garaža, osrednja mašina, nekvalitetni materijali i malo stolarskog iskustva to je dovoljno da vam se neko predstavi kao mag za urediti stan. Ima i onih koji će vam to sve vješto nacrtati i predstaviti kao najmodernije rješenje pa sve skovati od najlošije iverice. Borba je neophodna, kažu građani.

"N: Moramo li se boriti protiv sivog tržišta? Moramo i trebamo, kako da ne“, kaže jedan sagovornik ATV-a.

"Ja sam radio u SUP-u to je davno bilo ali Boga mi je to tada rješavano preko noći“, dodaje drugi.

"Nedavno sam ja radio sobu, ima jedno dvije tri godine, zovnuo sam čovjeka uradio je sve. Ja zadovoljan on zadovoljan. N: To je kompanija, nije obični stolar? Da da to je Dineko“, priča nam treći.

Sivi stolari probleme prave onim legalnim proizvođačim. U trebinjskoj kompaniji za proizvodnju namještaja pozivaju inspektore da se pozabave ovom problematikom. Duško Pantović kaže da je primjetan rast sivog tržišta poziva građane na oprez.

"Ovdje imamo dosta problema i sa samim kupcima koji ne razumiju šta nudi ta konkurencija koja je neregistrovana i koja radi na crno. Uglavnom se radi tu o materijalima koji su bugarskog porijekla, o okovima koji su kineskog porijekla za razliku od materijala austrijskog porijekla, mi smo uvoznici Egera, mi smo kao industrija od Egera prepoznati“, kaže Duško Pantović iz kompanije "Dineko“ Trebinje.

Suzbijanje sive ekonomije i nelegalnog rada koji predstavlja nelojalnu konkurenciju onima koji legalno rade i izmiruju obaveze prema radnicima i državi, stalno je u fokusu tržišne inspekcije, odgovaraju ATV-u iz Inspektorata Srpske. Poručuju građanima da sve prijave i upozoravaju ih na posljedice.

"U tim slučajevima važno je ukazati građanima da se takvom kupovinom izlažu velikom riziku da budu prevareni ili oštećeni. Upitni su porijeklo i ispravnost proizvoda, te u slučaju da dođe do oštećenja zdravlja, materijalne štete ili nisu zadovoljni proizvodom, potrošači nemaju nijedan dokaz da je kupovina izvršena kod nekog konkretnog lica jer ne posjeduju računa kao dokaz plaćanja. Obzirom da nije riječ o trgovcu, nemaju mogućnost reklamacije putem inspekcije, već im kao jedina opcija ostaje sudski postupak u kojem bi morali dokazivati okolnosti poslovanja sa drugim fizičkim licem“, poručili su iz Inspektorata Republike Srpske.

Kada se otkriju nelegalni proizvođači izriče se kazna zabrane obavljanja djelatnosti do pribavljanja rješenja ali i novčana kazna. Donedavno je ona iznosila 1.000 KM, međutim od novembra prošle godine na snazi je novi Zakon o samostalnim preduzetnicima i kazna je povećana na 3.000 KM. U Trebinju postoji nekoliko sivih stolarija, problem su i oni koji dolaze iz Federacije. U Banjaluci je ova problematika više izražena.