trebinje-vodovod.jpg

Preduzeće "Vodovod" u Trebinju realizuje više projekata u saradnji sa Gradskom upravom ili samostalno, kvalitet vode i vodosnabdijevanje je na visokom nivou, sa povremenim kratkotrajnim prekidima zbog sanacije kvarova, izjavio je Srni vršilac dužnosti direktora ovog preduzeća Đorđe Miljanović.

"Kvalitet vode je na visokom nivou, a to pratimo posredstvom Instituta za zaštitu zdravlja, imamo dobro opremljenu i sopstvenu laboratoriju, pa radimo i sopstveno uzorkovanje vode. Dobrom kvalitetu vode je u najvećoj mjeri zaslužan vodozahvat Vrelo oko, ali i karstno područje koje je dobar filter", rekao je Miljanović.

On je dodao da trebinjski "Vodovod" jedini iz Republike Srpske učestvuje u projektu Svjetske banke "Preduzeća budućnosti", u kome konsultanti prate i ocjenjuju rad preduzeća, a cilj je da se plasira među pet boljih, kako bi u "Vodovodu" mogli računati na visoke grantove novca.

Miljanović je napomenuo da je u toku i projekat Svjetske banke koji se odnosi na izgradnju kanalizacione mreže za naselje Police i izradu projektne dokumentacije za kanalizacionu odvodnju za naselja Hrupjela, Zasad polje i Varina gruda.

On je rekao da trebinjski "Vodovod" učestvuje i u Ipa projektu prekogranične saradnje, čiji je nosilac grad Trebinje, a u kome učestvuju i vodovodi Herceg Novi i Konavle.

"Odobrena su grantovska sredstva u iznosu od milion KM. U planu je nabavka cisterne za pijaću vodu za potrebe `Vodovoda` Trebinje koja će se koristiti u slučaju nestanka vode, odnosno prekida u vodosnabdijevanju", rekao je Miljanović.

On je naveo da je u planu nabavka i većeg broja vodomjera, kao i izrada hidrauličkog matematičkog modela koji će dati stvarni prikaz stanja hidraulike u sistemu.

Miljanović je rekao da je "Vodovod" učestvovao u nabavci prese za dehidrataciju mulja, čija je vrijednost oko 200.000 KM, a koju je nabavio grad Trebinje.

"Mi trenutno iz sopstvenih izvora finansiranja, a dijelom iz Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost treba da izradimo projekat i u narednom periodu ćemo izgraditi objekat i uraditi montažu nove prese za dehidrataciju mulja na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda", rekao je Miljanović.

Kad je riječ o izgradnji cjevovoda i rezervoara na Crkvini, čiji je investitor grad Trebinje, Miljanović je rekao da radovi teku planiranom dinamikom, a cilj je da se završi sistem vodosnabdijevanja lijeve obale Trebišnjice izgradnjom dva rezervoara.

"Cjevovodi su pri kraju izgradnje, izgrađen je potisni cjevovod i distributivni, kad je riječ o manjem rezervoaru od 250 kubika završeni su betonski radovi, trenutno se radi hidroizolacija, a o većem od 2.500 kubika, betonski radovi idu planiranom dinamikom, trenutno se rade zidovi i komore, a do kraja godine bi trebalo da budu gotovi svi radovi", naveo je Miljanović.

On je dodao da je u budućnosti planirana digitalizacija, kao i smanjenje gubitaka na mreži, na čemu se radi konstantno revitalizacijama, te napomenuo da je trebinjski "Vodovod" ušao u pilot-projekat daljinskog očitavanja mjernih mjesta.

"Taj pilot projekat obuhvatio je oko 170 mjernih mjesta i sve funkcioniše dobro za sada, a u narednom periodu ćemo taj projekat proširiti", rekao je Miljanović.