Duh jednog grada ne čine samo ljudi, kuće, zgrade, događaji. Vjerovali ili ne, i stabla mogu da igraju važnu ulogu u tome, a na primjeru Trebinja to je definitivno košćela. Iz naredne priče otkrićete šta je košćela, i zašto je važna za brojne generacije Trebinjaca.
Košćela je listostopadno drvo, koje može da naraste i do 25 metara visine. Raste u oblasti Mediterana i na Balkanu je prilično raširena u Hercegovini, Crnoj Gori i Dalmaciji. Kažu da stablo košćele može da živi i do hiljadu godina, a najstarija u Hercegovini je ova košćela u Mrkonjićima, rodnom selu Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog. Procjenjuje se da je ovo grandiozno stablo staro izmešu 400 i 600 godina.
Prema jednom vjerovanju niklo je baš na mjestu gdje je bila svetiteljeva rodna kuća. Ali ovog puta nećemo pričati priču o košćeli iz Mrkonjića, nego o tome kako su trebinjske košćele obiljžile djetinjstvo brojnih generacija. Željko Milošević i Darko Kurtović, obojica članovi Gradskog pozorišta, odrasli u različitim gradskim kvartovima, dijele iste uspomene iz djetinjstva kao i hiljade djece odrasle u Trebinju tokom šezdesetih, sedmadesetih ili osamdesetih godina prošlog vijeka.
I danas u gradu i okolini rastu stare košćele, ali odavno one nemaju onu važnost i značaj, kakav su imale za generacije djece i mladih. Ostala su sjećanja, uspomene na neko drugo vrijeme, na bosonogo djetnjstvo poderanih koljena , zažarenih obraza i radosnog srca.
Napišite svoj komentar!