Sve radnice trebinjske poslovne jedinice tekstilne firme „Trendteks“, njih 40-tak, dobile su rješenja o otkazu ugovora o radu sa poslodavcem, zbog zatvaranja poslovne jedinice, a kršenje prava iz Zakona o radu desetak radnica zatražiće pred sudom.
Ovo je za Radio Trebinje izjavila Milanka Rajak, sada već bivša radnica „Trendteksa“, koja je u ovom pogonu radila 10 godina.
„Naš poslodavac pozvao nas je 29. aprila da potpišemo‚ navodno, sporazumno rješenje o otkazu ugovora o radu jer preduzeće treba da ide u stečaj. To nije bilo sporazumno rješenje, mi smo morale odmah da ga potpišemo, bez ikakve pravne konsultacije, jer nam je rečeno da, ukoliko ne potpišemo, nećemo dobiti nikakve nadoknade sa Biroa za zapošljavanje. Naša zakonska i ljudska prava su ugrožena, mi smo povrijeđene i omalovažene. Pozvane smo danas, u 11 časova, da nam se uruče radne knjižice i ostali dokumenti, kako bismo se prijavile na Biro, ali nam niko nije otvorio, niti nam se iko obratio“, priča Rajak.
Ona navodi da su radnice, prije tri mjeseca, upravi poslale dopis, u kojem se traži isplata plata, u skladu sa Zakonom o radu.
„Naše plate su, u prosjeku, između 700 i 800 KM, sa toplim obrokom. Nisu nam isplaćene dvije zadnje plate, a nikada nismo imali platne liste“, pojašnjava ona.
Dodaje da je, od trenutka upućivanja dopisa, poslodavac imao niz primjedbi na njihov rad.
„Ocjena je bila da nam je loš kvalitet rada, da nemamo izvršenje plana, da se javljaju reklamacije, da žene, tobož, ne znaju da šiju poslije 30 godina rada, iznesen je niz optužbi na naš račun“, navodi Rajak.
Advokat Dejana Pikula, koju su angažovale nezadovoljne radnice, ističe da je riječ o kršenju Zakona o radu i da će o ovom slučaju biti pokrenut postupak pred sudom.
„Rješenja su im uručena, radnice su potpisale da su preuzele rješenja kojima im se uručuje otkaz ugovora o radu. Nismo uspjeli da razgovaramo sa predstavnicima uprave preduzeća. Ono što je za sada sigurno, 10 radnica će pokrenuti postupak pred sudom. Mi ćemo tražiti sudsku zaštitu, da se poništi ovako nezakonito rješenje, vidjećemo šta će sud reći. Poslodavac se poziva na odredbu člana 179 Zakona o radu, vrlo šturo i paušalno, pri čemu se iz rješenja ne može zaključiti zašto radnice dobijaju otkaz. Prije mjesec i po dana uputila sam dopis upozorenja poslodavcu, da se prestane sa kršenjem prava radnika, nikada nismo dobili odgovor“, navodi ona.
Pojašnjava da je u ovom slučaju niz kršenja radničkih prava.
„Radnicima se ne dostavljaju platne liste, koje predstavljaju izvršnu ispravu, na osnovu kojih, ako im je smanjena ili nije isplaćena plata, mogu da pokrenu izvršni postupak, što je najefiksniji i najjeftniji način, ni to se ne dešava. Sporno je mnogo šta, počev od toga da se plate ne obračunavju na ispravan način, ne isplaćuje se minimalna plata koja je zakonom propisana, Zakon o radu se očito ne poštuje. U rješenju o otkazu se nigdje ne navodi da, ukoliko nisu zadovoljni, da mogu da pokrenu radni spor, i u kom roku, sve se to izbjegava, da se radniku ne da ispravna pravna pouka, što je takođe nezakonito“, kaže advokat Pikula za Radio Trebinje.
Ističe da će se razmotriti svi pravni mehanizmi, u skladu sa zakonskim propisima, u cilju zaštite radnica i njihovih zagarantovanih prava.
Na novinarske pozive za komentar druge strane, iz uprave preduzeća, danas niko nije odgovarao.
U trebinjskom pogonu “Trendteksa”, u proteklih desetak godina, radile su većinom srednjovječne radnice nekadašnjeg “Novoteksa”, koje su šile radne uniforme i zaštitnu opremu
Napišite svoj komentar!