cijene.jpg

Neprihvatanje reklamacija i dalje je stvarnost sa kojom se suočava veliki broj potrošača u Republici Srpskoj, a kupci su se i lani najviše žalili na tehničke proizvode, obuću, odjeću, ali i na usluge od opšteg ekonomskog interesa.

Tako je zbog neprihvatanja reklamacija posla imao i Inspektorat Republike Srpske koji je u 2024. godini po konkretnim reklamacijama potrošača izvršio 210 kontrola.

"U 153 slučaja utvrđeno je da su reklamacije bile opravdane. U toku vršenja inspekcijskih kontrola 131 reklamacija je uvažena i riješena na licu mjesta, a 22 reklamacije su riješene nakon naloženih upravnih mjera. U 57 kontrola utvrđeno je da reklamacije potrošača nisu bile opravdane", navode iz Inspektorata za "Nezavisne novine".

Godinu ranije, odnosno 2023, inspekcija je imala više posla, jer je tada izvršena 221 kontrola, a u 151 slučaju utvrđeno je da su reklamacije bile opravdane.

"U toku vršenja inspekcijskih kontrola 123 reklamacije su uvažene i riješene su na licu mjesta, a 28 reklamacija je riješeno nakon naloženih upravnih mjera. U 70 kontrola utvrđeno je da reklamacije potrošača nisu bile opravdane", podsjećaju oni na podatke iz 2023. godine.

Međutim, broj reklamacija je zapravo mnogo veći jer sve reklamacije ni ne dođu do Inspektorata Srpske. Naime, mnogi građani prvo pokušaju riješiti problem sami ili se obrate nekom od udruženja potrošača.

Tako su se prošle godine Udruženju građana DON Prijedor zbog reklamacija obratila 2.702 potrošača.

"Ova cifra kod nas se iz godine u godinu penje, nije ni u kakvoj stagnaciji. Još građani imaju mnogo problema", kaže Murisa Marić, izvršna direktorica ovog udruženja.

Iako brojna udruženja, među kojima je i DON, svakodnevno pokušavaju osvijestiti potrošače o njihovim pravima, Marićeva kaže da još nisu uspjeli u tome.

"Mnogo je prigovora, a najviše prednjače oni na bijelu tehniku, obuću, a naravno ima mnogo problematike i u vezi sa javno-komunalnim preduzećima", ističe ona za "Nezavisne novine".

Marićeva dodaje da je cijela ova priča veliki izazov i za potrošače i za udruženja potrošača jer postoje dva zakona, na dva različita nivoa, pa se tu stvaraju problemi.

Ona kaže da građani danas jesu svjesniji mogućnosti reklamacije, ali dodaje da se često građani suočavaju sa problemom prilikom internet kupovine, a posebno ističe sada popularnu Temu platformu.

"Ljudi nisu svjesni da ne mogu tek tako da vrate bilo koji proizvod i ne mogu da vrate svoj novac, ne mogu da reklamiraju, to je nešto u vezi čega su naši potrošači još u zabludi", kaže Marićeva za "Nezavisne novine" i dodaje da na ovom polju ima još mnogo posla.

Posla ima i Tržišna inspekcija, a iz Inspektorata Srpske kažu da svakodnevno u redovnom nadzoru kontroliše da li se privredni subjekti pridržavaju odredaba propisa.

"U ovim kontrolama inspekcija djeluje proaktivno i preventivno, te ukoliko uoči nepravilnosti, preduzimanjem korektivnih mjera nalaže otklanjanje istih, čime se sprečava nastanak povrede prava potrošača. Na ovaj način se štite kolektivna prava potrošača", navode iz Inspektorata Srpske i dodaju da uspješno rješavaju žalbe potrošača.

Oni navode da su i sami potrošači znatno radili na vlastitoj edukaciji i informisanju o svojim pravima, a da je vidan i napredak u ponašanju trgovaca.

"Sve češće se susrećemo sa situacijama da se žalbe potrošača rješavaju dogovorom i kompromisom, bez potrebe preduzimanja represivnih i kaznenih mjera od strane inspekcije", ističu oni za "Nezavisne novine".