U MIP-u Crne Gore mišljenja su da "Deklaracija sadrži neutemeljene i netačne tvrdnje", te da "ne doprinosi duhu dobrosusjedskih i prijateljskih odnosa".
U saopštenju se navodi da će tim povodom ambasador BiH u Podgorici biti pozvan na razgovor u crnogorski MIP.
Iz MIP-a dodaju da Zakon o slobodi vjerospovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica u Crnoj Gori "ni na koji način ne uskraćuje vjerske slobode, niti pravo korištenja crkava i manastira od SPC i njenih vjernika".
- Crna Gora ostaje privržena principima prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa koje razvija sa svim državama u regionu i vjeruje da i ovaj pokušaj njihovog narušavanja, neće ostaviti ozbiljniji trag na ukupne odnose Crne Gore i BiH - dodaje se u saopštenju.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Deklaraciju o zaštiti prava Srpske pravoslavne crkve na slobodno ispovijedanje vjere i prava na njenu imovinu u Crnoj Gori u kojoj se konstatuje da je usvajanje spornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti dovelo SPC u neravnopravan položaj u odnosu na ostale vjerske zajednice.
U Deklaraciji, usvojenoj po hitnom postupku na prijedlog klubova poslanika vladajuće većine, Narodna skupština poziva vlasti u Crnoj Gori da prestanu sa pokušajima nasilnog otimanja hramova, manastira i imovine SPC u Crnoj Gori i sa protjerivanjem sveštenstva i monaštva pod izgovorom da nemaju crnogorsko državljanstvo, kao i da kroz dijalog sa crkvenim velikodostojnicima SPC u Crnoj Gori traže rješenje ovog problema u skladu sa Ustavom i zakonima te zemlje.
Napišite svoj komentar!