bolnica-trudnice.jpg

Od 1. oktobra prošle godine, sve trudnice u Republici Srpskoj imaju pravo na besplatno neinvazivno prenatalno testiranje (NIPT), koje omogućava otkrivanje genetskih anomalija ploda na siguran i jednostavan način. Ovaj test finansira Fond zdravstvenog osiguranja, a uzorci se analiziraju u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske.

Doktorka Lilian Kovač, specijalistkinja ginekologije i akušerstva u Domu zdravlja Trebinje, za portal Trebinje Danas objašnjava kada se i kako ovaj test može uraditi, te koje su prednosti ovog načina testiranja trudnica.

Prema njenim riječima, test se može uraditi već od desete nedjelje trudnoće, ali se preporučuje da se obavi u 12. nedjelji, kako bi bilo dovoljno fetalnih ćelija za analizu. Rezultati su dostupni u roku od sedam do deset dana i ukazuju na visok ili nizak rizik za trizomije 21, 18. i 13. para hromozoma, poznatije kao Daunov, Edvardsov i Patau sindrom. U slučaju visokog rizika, trudnice se upućuju na dodatne dijagnostičke procedure, poput amniocenteze ili biopsije horionske čupice.

„Pravo na test imaju sve trudnice, bez obzira na godine i porodičnu anamnezu, osim u slučajevima višeplodnih trudnoća, trudnoća sa doniranim jajnim ćelijama, nestalog blizanca, transplantacije organa ili koštane srži kod trudnice. Test se radi ponedjeljkom, a trudnice ga mogu zakazati kod izabranog ginekologa koji izdaje potrebne uputnice“, objašnjava doktorka Kovač.

Trudnice iz Trebinja sa oduševljenjem su dočekale vijest o besplatnim testovima.

„Smatram da je ova mogućnost veoma značajna, jer nam daje dodatnu sigurnost u trudnoći. Ranije su se ovakvi testovi plaćali i nisu sve trudnice bile u mogućnosti da ih urade. Sada imamo priliku da besplatno provjerimo zdravlje bebe, što je velika olakšica za sve nas“, kaže Ana M., trudnica iz Trebinja.

Međutim, nisu sve trudnice zadovoljne osnovnim paketom. Trudnica Ivana, koja se obratila portalu Trebinje Danas, kaže da je željela detaljniju analizu koju je morala samostalno platiti.

„Iako sam imala pravo na besplatan test, željela sam detaljniju analizu koja nije bila obuhvaćena osnovnim paketom. Zbog toga sam se odlučila na privatno testiranje, koje sam morala platiti. Iako je to dodatni trošak, osjećam da mi je donijelo veću sigurnost. Svaka trudnica treba da ima opciju da odluči šta je najbolje za nju i svoje dijete. U ovakvim slučajevima, država bi trebala razmisliti o refundiranju troškova za trudnice koje to moraju same platiti“, kazala je Ivana.

Od prije nekoliko dana u JZU Bolnica Trrebinje dostupni su Dabl i Tripl testovi, koji predstavljaju ključne prenatalne skrining testove za procjenu rizika od određenih hromozomskih anomalija kod ploda. Do sada su trudnice bile prinuđene da ove analize rade isključivo u privatnim laboratorijama, ali sada ih mogu obaviti i u našoj ustanovi uz pouzdanost i sigurnost dijagnostike, saopšteno je iz JZU Bolnica Trebinje. 

Besplatni prenatalni test značajno smanjuje potrebu za invazivnim dijagnostičkim metodama i predstavlja važan korak ka sigurnijoj trudnoći, pružajući budućim majkama mir i blagovremene informacije o zdravlju njihove bebe.