Tender za izgradnju i opremanje vrtića u Bileći raspisan je danas. Iz Kabineta predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, stigla je odluka kojom su obezbijeđena sredstva u iznosu od 4.248.733,90KM sa PDV-om, koliko je predračun radova za izgradnju i opremanje vrtića.
Prema riječima Miodraga Parežanina, prvog čovjeka Bileće, u odluci stoji da će pola sredstava biti izdvojeno u 2025. godini, a druga polovina u 2026. godini, s obzirom na to da je predviđen rok izgradnje deset mjeseci.
„Odluka iz Kabineta predsjednika je stigla. Novac će vrlo brzo biti isplaćen i neće nas to kočiti u uvođenju u radove izvođača koji bude izabran putem tendera. Tender je raspisan danas i biće otvoren do 24.septembra, kada je planirano otvaranje ponuda. Nadam se da će biti izabran najbolji ponuđač koji će moći da odgovori pozivu za izgradnju vrtića, jer je riječ o kompleksnom objektu sa ukupnom površinom od 1.840m2, gdje je 1.580m2 korisne površine sa ostalim okolnim uređenjem“, rekao je načelnik Parežanin.
Kapacitet novog vrtića je 200 djece, raspoređenih u deset učionica. Po prvi put u Bileći, biće formirane i jasličke grupe, za djecu uzrasta od jedne do dvije godine.
„Postojeći vrtić će nastaviti sa radom i biće namijenjen starijim uzrasnim grupama i predškolcima. Ono što nas posebno raduje je činjenica što će se izgradnjom novog vrtića zaposliti veći broj ljudi, vaspitačica i pomoćnog osoblja. Tog kadra nam i sada nedostaje, pa pozivamo naše srednjošolce da razmotre mogućnost da se opredijele upravo za ovo zanimanje“, dodao je Parežanin.
Glavni projekat urađen je u skladu sa projektnim zadatkom koji je sastavilo Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove opštine Bileća. Načelnica ovog odjeljenja, Nataša Cuca, rekla je da je izabran lokalitet Bećaruša, gdje su riješeni imovinsko-pravni odnosi, odnosno cjelokupna parcela je u vlasništvu opštine.
„Bruto građevinska površina objekta je 1.840,78m2, od čega je korisna stvarna površina 1.580,73m2. Riječ je o slobodnostojećem objektu, koji građevinski predstavlja jednu cjelinu i sadrži tri ulaza. Objekat je u osnovi pravilog pravougaonog oblika, ali unutar njega su raspoređeni manji ritmično zakrinuti kubusi. Kolski prilaz parceli je predviđen sa južne strane, iz Uluce „Solunskih dobrovoljaca“, gdje se sa postojeće saobraćajnice pruža novoplanirana saobraćajnica na parcelu koja vodi do glavnog ulaza u objekat, parkinga i ekonomskog prilaza objektu. Dodatni kvalitet ponuđenog rješenja predstavlja kružni tok koji mnogo olakšava kolski pristup objektu. Koncept odvijanja saobraćaja je zamišljen na način da se svi korisnici, koji dođu ili odvedu djecu iz vrtića, imaju mogućnost jednostavnog okretanja u kružnoj raskrsnici, a zatim i da uđu u posebnu nišu pod nastrešnicu gdje mogu nakratko da se parkiraju u natkrivenom dijelu dok se ne izvrši primopredaja djece. Ova niša omogućuje istovremeno zadržavanje četiri putnička automobila“, pojašnjava Cuca.
Objekat vrtića osmišljen je kao jedinstvena cjelina sa namjerom ostvarivanja kapaciteta potpuno opremljenog vrtića u Bileći, sa pratećim sadržajima i dječijem igralištu u dvorištu. Komunikacija između etaža unutar vrtića će se vršiti unutrašnjim stepeništem i liftom, koji ima primarnu funkciju ekonomske veze kuhinje, koja se nalazi na suterenu i trpezarije koja se nalazi na prizemlju. Na suterenu će biti smještene administrativne prostorije, ekonomski sadržaj, kompletno opremljena kuhinja sa magacinom, ostavom kao i centralna višenamjenska scena sa pratećim prostorijama, te centar za zdravstvenu zaštitu. Na prizemlju je previđen monumentalni višenamjenski ulazni hol sa centralnim auditorijumom, dvostruke spratne visine koja se otvara prema sceni na suterenu i pruža vizuelni kontakt između dvije etaže.
„Po obimu osnovnog pravougaonog okvira su nanizani tematski kubusi sa toniranim predprostorima sa svjetlarnikom pripadajućih boja.Tu se nalaze zone za presvlačenje i prezuvanje djece, koje sadrže i dječije sobe sa kupatilima, otvorenu trpezariju sa pratećim prostorom, portirnicu i ostavu. Prostor između navedenih kućica formira višenamjenske zone za igru i raznovrsne aktivnosti. Sa spoljašnje strane isti prostori dobijaju funkciju terasa i lođa za ugodan i zaštićen boravak djece napolju“, dodaje Nataša.
U sklopu vrtića, na raspolaganju djeci će biti i obezbjeđena i ograđena površina od 1.250 metara kvadratnih dvorišta sa igralištem. Ono će biti opremljeno mobilijarom za djecu za različite igre i učenje na otvorenom, od tobogana, vrteški, klackalica do zona za predah sa klupama i sjedištima. Na igralištu će se dodatno isticati pješčanik i gumirana podloga. Cjelokupno dvorište je koncipirano sa različitim podlogama kako bi djeca što više razvijala svoja senzitivna čula.
Izgradnjom novog vrtića, mališani u Bileći dobiće moderno, funkcionalno i bezbjedno mjesto za učenje, igru i srećno odrastanje.
Napišite svoj komentar!