Crnogorska Skupština usvojila je danas na Cetinju Zakon o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora, kojim se obezbjeđuju uslovi za pristupanje Crne Gore u NATO.


Za usvajanje Zakona glasalo je 46 poslanika. Od opozicionih partija sjednici Skupštine prisustvovali su samo poslanici Socijaldemokratske partije.
Nakon donošenja i stupanja na snagu Zakona, Crna Gora će dostaviti svoj instrument potvrđivanja Sjevernoatlantskog ugovora Vladi SAD koja je depozitar ugovora.
Datum prijema tog instrumenta o potvrđivanju biće datum stupanja Crne Gore u članstvo NATO-a.
Crnogorski premijer Duško Marković ocijenio je da će „današnji dan biti upisan u najsvjetliju stranicu istorije Crne Gore“.
„Istorijski posmatrano, za naše mjesto u društvu najrazvijenijih zaslužne su i sve prethodne generacije. Sve generacije, makar u prethodna dva vijeka – da ne idem dalje, koje su uvijek bile na pravoj strani istorije, koje su podnijele strašne žrtve u odbrani civilizacijskih tekovina u dva svjetska rata u prošlom vijeku i koje su ostale uskraćene od velikih sila za pravedno vrednovanje te žrtve“, naveo je Marković.
On je rekao da je ovo trenutak u kojem se, sa osjećanjem duboke tuge i žaljenja, podsjeća i tragičnih događaja od prije 18 godina kada je u Murini poginulo šestoro ljudi tokom NATO bombardovanja.
„Nećemo zaboraviti te nevine žrtve. Nećemo zaboraviti ni da je Crne Gora tada, mimo svoje volje, bila uvučena u tragičan sukob Srbije sa NATO snagama, niti da je samo zahvaljujući vanrednim diplomatskim naporima tadašnjeg rukovodstva naša država izbjegla nesagledive posljedice“, kaže Marković.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović ocijenio je da je ovom sazivu parlamenta dodijeljena istorijska uloga da, sa poštovanjem prema prošlosti i osjećanjem odgovornosti prema budućnosti, podrže većinsko opredjeljenje Crne Gore i odluče o pristupanju države Alijansi.
„Nalazimo se na istorijskoj prekretnici i odluke se moraju donositi. Svjestan sam da dio opozicije nema pozitivan odnos prema ovom pitanju. Žalim što našim građanima, saglasno demokratskim principima, neće danas u Skupštini iznijeti svoje argumente“, rekao je Brajović.
On je ubijeđen da Crna Gora pravi civilizacijski iskorak i svrstava se uz najrazvijenije demokratije.
Sjednici su prisustvovali predsjednik Crne Gore Filip Vujanović i predstavnci crnogorske sudske vlasti, akademske zajednice, gradonačelnik Cetinja Alaksandar Bogdanović, kao i lider Demokratske partije socijalista Milo Đukanović.
Crnogorski opozicioni Demokratski front organizovao je danas na Cetinju narodni skup povodom održavanja sjednice Skupštine Crne Gore o članstvu u NATO.

Moskva duboko žali zbog odluke Crne Gore da se pridruži NATO-u, saopštilo je rusko Ministarstvo vanjskih poslova, prenosi TASS.
Oni su kazali da crnogorske vlasti nisu poslušale glas razuma.
"Duboko žalimo zbog odluke crnogorskih zvaničnika i njihovih zapadnih pokrovitelja da ne poslušaju glas razuma. Usvjanje zakona o pitanjima sigurnosti države glasanjem na osnovu formalne većine bez pitanja stanovništva o tome, je kršenje demokratskih normi i načela. Uzimajući u obzir potencijal Crne Gore, NATO vjerovatno neće imati dodatnu vrijednost", saopštilo je rusko Ministarstvo.
Dodaje se da nakon ove odluke Rusija zadržava pravo da preduzme mjere u cilju zaštite svojih interesa i nacionalne sigurnosti.
Rusko ministarstvo smatra da oni koji su glasali za pridruživanje NATO-u, "pod plaštom navodne ruske prijetnje", preuzimaju odgovornost za posljedice, kako se navodi, "sprovođenja planova spoljnih sila koje teže da prodube postojeće linije razdvajanja u Evropi i na Balkanu, zabiju klin u prijateljske odnose Crnogoraca sa Srbima i Rusima, zasnovane na dubokim istorijskim tradicijama".
Navodi se da je ignorisana volja skoro polovine stanovništva zemlje koja se protivi ''prioritetu NATO-a'' u spoljnoj politici.
"Kakav cinizam mora biti, pa da se bez imalo stida izjavi da za takvu odluku nije potrebno mišljenje naroda, kako je to izjavio predsjednik Crne Gore Filip Vujanović", ističe se u saopštenju.
Agencije