Svečanom akademijom u Trebinju, nastavljeno je obilježavanje 26 godina od formiranja Trebinjske brigade, čiji su borci u odlučujućim trenucima u otadžbinskom ratu branili ognjišta i dali velike žrtve za slobodu.



Dan Trebinjske brigade obilježava se u znak sjećanja na 13. juli 1992. godine kada je, uz velike napore i požrtvovanost boraca, Trebinje odbranjeno od napada regularne Vojske Hrvatske.
Predsjednik Skupštine gradske Boračke organizacije Pero Mišeljić istakao je da je dužnost i obaveza Boračke organizacije da u miru nastavi čuvati tradiciju i slavu Trebinjske brigade.
"Boračka organizacija Republike Srpske preuzela je obavezu da na mlađe naraštaje prenese istinu o tome zašto su dali živote 258 naših saboraca koji su se zajedno sa nama borili da odbranimo Trebinje i Republiku Srpsku kako bismo u njoj danas svi slobodno mogli da živimo i radimo", rekao je Mišeljić na sinoćnjoj akademiji.
Podsjećajući na herojstvo Trebinjske brigade i njen ratni put, član Predsjedništva BORS-a Svetozar Aćimović naveo je da je prekretnica u tom periodu otadžbinskog rata bilo slamanje neprijateljske ofanzive 13. jula 1992. godine.
Aćimović, koji je i predsjednik koordinacionog odbora BORS-a za istočnu Hercegovinu, istakao je da je presudna bitka bila u avgustu 1995. godine, kada je Trebinjska brigada spriječila planirani napad višestruko jačeg neprijatelja na Trebinje i oslobodile područje tadašnje opštine koje je okupirala Hrvatska vojska.
On je podsjetio da je kroz Trebinjsku brigadu prošlo više od 6.000 boraca.
Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović čestitao je pripadnicima Trebinjske brigade veliki datum, ističući da ovo nije prilika samo za sjećanje na herojske dane otpora, već i na veliku žrtvu koja je u temeljima naše slobode.
"Da u pravom trenutku nije formirana Trebinjska brigada, danas nas ne bi bilo na ovom mjestu, bili bismo rasuti po svijetu i ne bismo znali jedni za druge", rekao je Petrović.
On je istakao da je Gradska uprava opredijeljena da nađe odgovor na sva otvorena pitanja i probleme sa kojima se susreće boračka populacija, te da je, između ostalog, obnovila i na veći nivo podigla rad mjesnih zajednica odakle stižu prijedlozi, inicijative i ideje, posebno kada je riječ o problemima najugroženijih grupa stanovnika.
"Imamo i problem porodica boraca umrlih poslije rata. Takve 164 porodice nemaju nikakve benefite", naveo je Petrović.

Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije naglasio je da nije slučajno što se upravo na praznik Svetih apostola Petra i Pavla obilježava dan Trebinjske brigade, jer su njeni borci baš poput ovih apostola podnijeli prije dvije i po decenije izuzetnu žrtvu, braneći bespoštedno svoju djedovinu i očevinu, otadžbinu i svoje bližnje, ali i čast svojih predaka.
"Veoma je važno da mlade neprestano podsjećamo na našu prošlost, znamenitu istoriju i kulturu, pomažući im tako da na zdrav način izgrade nacionalni i lični identitet i da, poštujući ujedno druge, nastave izgrađivati svoj grad i svoju republiku", rekao je vladika Grigorije.
Vladika Grigorije je izrazio nadu da oni svoj identitet i zemlju neće morati da brane krvlju i mecima i da će biti mudriji od svih koji su u prethodnim ratovima nosili pušku o ramenu, ma na kojoj strani da su se nalazili i da će biti dovoljno pametni i razboriti da iz nedaća pronađu bezbolniji izlaz.
Organizator obilježavanja 26 godina od formiranja Trebinjske brigade je Gradska boračka organizacija Trebinje.
Srna