Srpska pravoslavna crkva i vjernici 21. jula proslavljaju Svetog Prokopija, u narodu je poznat kao ognjeni dan, a vjeruje se da tada svetac "ide zemljom" i donosi blagoslov, ali i kaznu, ako ga ne ispoštujemo.
U pojedinim krajevima na taj dan se posebno praznuje radi zdravlja djece, dok se u nekim zabranjuje kupanje.
Prokopije je krsna slava pojedinih porodica, a kamenoresci i rudari praznovali su ovaj dan kao slavu svojih zanata. Izbjegavaju se svađe i psovanje.
U nekim srpskim krajevima smatra se da je ovaj dan pogodan za svadbe, jer Sveti Prokopije „ide“i blagosilja mladence, a smatra se i zaštitnikom djece.
Na Svetog Prokopija se ne valja kupati na rijeci, izbjegava se kopanje, čak i sahranjivanje.
Sveti Prokopije bio je hrišćanski mučenik iz trećeg vijeka, rodom iz Jerusalima. Prije nego što je postao hrišćanin, nosio je ime Neanija i bio visoki rimski činovnik. Po predanju, posle čudesnog viđenja Hrista, doživio je preobraženje i postao propovjednik hrišćanstva. Zbog vjere je mučen i pogubljen, a Crkva ga slavi kao velikomučenika, prenosi Ona.
Zašto se Sveti Prokopije naziva "Ognjenim"?
U narodu je poznat kao Ognjeni Sveti, jer se vjeruje da na ovaj prazni nebo može da "gori" - često su oko ovog datuma zabilježene oluje, gromovi i nepogode, koje narod tumači kao Božju opomenu. Zbog toga se na ovaj dan izbjegavaju teški fizički poslovi, naročito rad sa zemljom - oranje, kopanje i slično.
Napišite svoj komentar!