Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici 12. maja proslavljaju praznik Svetog Vasilija Ostroškog, jednog od najvoljenijih svetitelja pravoslavlja. Tim povodom, kao i svake godine, hiljade hodočasnika iz svih krajeva, uključujući i Hercegovinu, pješke kreću ka manastiru Ostrog – svetinji koja okuplja vjernike u molitvi, vjeri i zahvalnosti. Do sada je do Ostroga pristiglo na hiljade vjernika, a svakog minuta pristižu novi hodočasnici, među kojima je i veliki broj vjernog naroda iz istočne Hercegovine.
Praznik Prepodobnog Isaije od Onogošta koji se u ostroškoj svetinji podvizavao prije Svetog Vasilija, toržestveno je proslavljen u Četvrtu nedjelju po Vaskrsenju – Nedjelju raslabljenog, 11. maja 2025. ljeta Gospodnjeg, dan uoči praznika Svetog Vasilija.
Svetom Liturgijom u paraklisu posvećenom Prepodobnom Isaiji u Gornjem Ostrogu načalstovovao je protojerej-stavrofor Radomir Nikčević, sveštenik u penziji, a sasluživali su mu ostroški iguman arhimandrit Sergije, protojerej Jordan Markov iz Eparhije budimljansko-nikšićke, jereji: Slavko Obradović iz Valjevske eparhije i Ivan Crnogorčević podgorički paroh i jeromonah Roman, ostroški sabrat.
Bogougodnim pojanjem odgovarali su članovi Beogradskog muškog hora iz Beograda.
U liturgijskom sabranju molitveno je učestvovalo brojno sveštenstvo i monaštvo i na hiljade vjernika već uveliko pristižu u ostrošku svetinju na poklonjenje Svetom Vasiliju Ostroškom.
Sabranima je prije pričešćivanja vjernih besjedio o. Roman. On je kazao da je Prepodobni Isaija bio preteča Svetog Vasilija Ostroškog koji se podvizavao u ostroškoj gredi i ostroškoj pustinji.
– Ugledajući se na Gospoda Isusa Hrista, koji se 40 dana podvizavao u pustinji iznad Jerihona, tako je i Sveti Isaija došao u gredu ostrošku i podvizavao se sigurno i 40 godina i više iznad grada Nikšića, svoga rodnoga grada, iz koga je potekao od porodice Rončevića, staronikšićana, koji je osvjetlao obraz svojoj porodici i cijelom Nikšiću i čitavome ovome kraju. I poslije upokojenja njegovoga, bile su njegove mošti netruležne, cjelebne. I kao što smo danas i čuli u Svetom Jevanđelju, čitajući o ovom raslabljenom, koji je 38 godina bolovao, a Hristos u svojoj 33. godini dolazi uvodeći njega i preko njega sve nas oboljele grijehom i smrću i đavolom, uvodi nas u Novi zavjet, isceljuje ga u banji Vitezdi gdje jednom godišnje dolazaše Anđeo i izmućivaše vodu i kad se uzmuti ta voda, nemaše čovjeka ko da spusti u tu vodu da se iscijeli. A evo Boga čovjeka, evo Hrista Gospoda našeg, koji ga ne spušti u vodu, koji mu samo kaže, ustani i hodi, i tako, kako Gospod kaže, ustani i hodi, svi oni koji su NJega primili u sebe, i Sveti Vasilije, i Sveti Isaija imaju ovlašćenje od Gospoda Hrista da i nama kažu oboljelima, i grešnima, i smrtnima, ustani i hodi – rekao je o. Roman.
On je podsjetio da se posebno poslije upokojenja Svetog Isaije čulo za tog divnog ostroškog putinjaka i Božijeg ugodnika, kao i da je njegove mošti na Planinici odakle se vide Pješivci i Bjelopavlići s jedne i Nikšić s druge strane, spalio bosanski paša tokom povratka sa izgubljene bitke na Skadru 1603. godine.
– Sveti Isaija od onoga šta je sažeo u Sebi, u svojoj ličnosti, toliko ljubavi prema Hristu, toliko žrtve, toliko podviga. Zamislite u ono vrijeme ovdje biti, pa i sad je teško doći do Ostroga, pa vidite i sami, pješačili ste 40 kilometara od Podgorice i iz drugih krajeva, mnogo dalje ste pješačili pojedini, pa vidite kako je kad 10 dana pješačimo, pa nam se ožulje noge, pa nam sve nekako je tako puno teško, ohromimo, budemo sami sebi teški, počnemo da ropćemo, počnemo da negodujemo, da se žalimo… A zamislite čitav život provesti u ovoj pustinji, bez vode, bez hrane, u hladnoći, u oskudici… E sve su to i Sveti Isaija i Sveti Vasilije, i mnogi sveti ostroški čija mi imena ne znamo, Bog zna, podnijeli ne samo radi sebe, nego i nas radi, braće i sestre – besjedio je o. Roman.
Brojni sabrani vjernici pričestili su se Hristovim Svetim Tajnama, a na kraju bogosluženja saslužitelji su blagosiljali i prerezali slavski kolač koji su povodom slave paraklisa posvećenog Prepodonom Isaiji pripremila ostroška bratija.
U neprekidnoj koloni poklonici tokom cijelog dana pristupaju Crkvi Vavedenja Presvete Bogorodice koja čuva mošti Ostroškog Čudotvorca.
Napišite svoj komentar!