policija-saobracaj.jpg

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas bi na sjednici trebalo da razmatra principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja, čiji su predlagači poslanici SDP-a BiH Saša Magazinović i Jasmin Imamović.

Kako je ranije navedeno iz Kluba poslanika SDP-a BiH u Predstavničkom domu PSBiH, uz pomoć kolega poslanika, stručnjaka iz pravosuđa, sudskih vještaka i eksperata iz oblasti saobraćaja kreirano je zakonsko rješenje čiji je cilj dati u ruke alat policiji i pravosuđu kako bi prevenirali tragedije u saobraćaju i sve učesnike u saobraćaju učinili odgovornijim.

Ključni segmenti zakona su popravljanje definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja kao i definiranje bahate vožnje kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti sa pravilima saobraćaja.

– Posebno se u tom smislu precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom iznad 40 kilometara na sat, a van naselja 60 iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune linije, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod uticajem psihoaktivnih supstanci – naveli su predlagači.

Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju.

– Ako je bahatom vožnjom izazvana saobraćajna nesreća, definirana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda.

Ako je korištenje mobilnog telefona uzrok saobraćajne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda – neke su od predviđenih sankcija.

Magazinović i Imamović posebno ističu da su svjesni potrebe da se mijenjaju i drugi segmenti zakona, ali da su se za ove izmjene kao prioritet odlučili nakon brojnih sastanaka s ljudima iz pravosuđa i policije, na kojima je ponavljano da se prioritetno moraju rješavati najveći uzročnici saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, prije svega brzina, korištenje alkohola i droge, grubo kršenje saobraćajnih propisa i korištenje mobitela.