apoteka.jpg

U Trebinju, kao i u ostatku Republike Srpske, pacijenti se suočavaju sa nestašicom određenih lijekova i porastom cijena. Prema podacima Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u decembru 2024. godine i tokom ove godine prijavljen je privremeni ili trajni prekid u prometu 33 lijeka.

Među lijekovima koji trenutno nedostaju u Trebinju su Klavocin bid, Ventolin, Levemir i Carboplatin, kao i pojedini lijekovi za liječenje dijabetesa, visokog krvnog pritiska te onkološki lijekovi.

Pacijenti koji su se obratili našem portalu, kažu da se suočavaju s problemima prilikom pronalaska potrebnih lijekova.

„Već neko vrijeme ne mogu pronaći lijek za dijabetes koji koristim godinama. U apotekama mi nude zamjenu, ali nisam siguran koliko je efikasna kao originalni lijek“, kaže jedan od pacijenata iz Trebinja.

Još jedna sugrađanka naglašava problem s lijekovima za pritisak.

„Doktor mi je prepisao određeni lijek koji nigdje ne mogu naći. U apoteci su mi rekli da ga nema na stanju već mjesecima, a zamjenski lijek mi ne odgovara.“

lijekovi1.jpg

Dok nadležni tvrde da pacijenti neće ostati bez terapije, u praksi situacija izgleda drugačije, a oboljeli su primorani da traže alternative ili se oslanjaju na nabavku iz susjednih zemalja.

„Na nivou čitave Republike Srpske situacija sa nestašicom lijekova je ista. Dobavljači, odnosno veledrogerije koje rade na teritoriji Republike Srpske, isto isporučuju svim gradovima i opštinama, uključujući Banja Luku, Bijeljinu, Trebinje i ostale opštine. Trenutno postoji nestašica određenih lijekova, ali većina ima svoju adekvatnu zamjenu“, rekli su za portal Trebinje Danas iz trebinjskih apoteka.

Pored nestašice, primjetan je i rast cijena pojedinih proizvoda u apotekama. Prema informacijama objavljenim u medijima, lijekovi su u Republici Srpskoj prošle godine poskupjeli dva puta. Ipak, trebinjski apotekari kažu da značajnih promjena cijena lijekova nije bilo.

„Nisu lijekovi poskupjeli. Suplementi jesu, tu su promjene i očekivane zbog rasta cijena svega ostalog, ali što se lijekova tiče, značajne promjene cijena nije bilo već dugo“, kažu iz apoteka u Trebinju.

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske od ovog mjeseca finansira nekoliko novih lijekova koji su uvršteni na Listu lijekova koji se izdaju na recept. Riječ je o lijekovima koji se koriste u liječenju ulceroznog kolitisa, dijabetesa tipa dva, terapijama za infekcije kod djece uzrokovane bakterijama osjetljivim na penicilin, te novi dozni oblik u liječenju snižavanja lipida kod osiguranika sa kardiovaskularnim problemima.