U Trebinju je danas otkriven spomenik Aleksandru Masleši, najmlađem poginulom borcu Trebinjske brigade Vojske Republike Srpske.
Aleksandar Masleša je sa 16 godina stupio u Bobansku četu uz vojvodu Neđu Vidakovića, ranjen je 27. septembra 1994. godine na Boračkom jezeru kod Konjica, a preminuo je na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu 16. januara 1995. godine.
Spomenik u naselju Bregovi ispred stadiona malih sportova, koji nosi ime ovog heroja, osveštao je Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije uz sasluženje sveštenstva eparhije.
Vladika Grigorije je istakao da je Aleksandar, kao i mnogi njemu slični kroz našu istoriju, uspio da se za kratko vrijeme svog življenja na zemlji izbori za vječnost.
Episkop zahumsko-hercegovački i primorski je rekao da je Aleksandar ponesen slobodom i voljom za životom pristupio slavnoj Bobanskoj četi vojvode Neđe Vidakovića i to bez straha i uzmicanja s nepokolebljivom istrajnošću i željom da se žrtvuje za slobodu, svoj narod i bližnje.
"A onda je jednog burnog ratnog dana, sa svojim saborcima i prijateljima bio pogođen granatom, koja tada nije odjeknula samo na Boračkom jezeru nego je, pogodivši srce i grudi ovog mladića, odjeknula u cijeloj Hercegovini, u svim grudima u kojima je bilo srce", rekao je Grigorije.
On je istakao da bi danas, 22 godine nako Aleksandrove pogibije, taj strašni odjek trebalo da se čuje još dalje i da se kroz budućnost koja je pred nama preobrazi u muziku koja budi, koja poučava, hrabri i oživljava naša potonula bića.
Aleksandra Masleša, sestra pokojnog Aleksandra je rekla da je porodica ganuta pažnjom i osjećanjem da nisu sami sa svojim bolnim sjećanjima.
"Ovaj spomenik je više od poštovanja i priznavanja žrtve koju je podnio moj brat. To je znak da postoji još neko ko čuva sjećanje na njegovu žrtvu, a to su njegovi saborci iz Bobanske čete i hvala im jer je njihovim angažovanjem ovaj spomenik i podignut", rekla je Aleksandra.
Ona je riječi neizmjerne zahvalnosti uputila vajarima Sretenu Milatoviću i Branku Milanoviću, koji su svoj vajarski dio uradili bez ikakve naknade, Hidroelektranama na Trebišnjici, kao i svima koji su na bilo koji način pomogli organizaciju ove ideje.
Gradonačelnik Trebinja Luka Petrović istakao je da ovaj događaj podsjeća da smo još uvijek zajedno, da poštujemo ono što nam se dešavalo u prošlosti, da držimo do sebe.
"Riječi sa spomenika najmlađem borcu Hercegovačkog korpusa govore mnogo, to su riječi `otadžbina, mir i sloboda`. Mislim da je to dovoljna poruka svima nama da nam to stalno bude na pameti i da se sjećamo koje su žrtve pale za ono što danas imamo", rekao je Petrović i dodao da će žrtva mladog Aleksandra trajno ostati zapamćena u gradu Trebinju.
U ime saboraca Bobanske čete i organizacionog odbora za izgradnju spomenika prisutnima se obratio Dragan Ristić – Beli koji je istakao Aleksandrovu hrabrost i odlučnost da stane na prvu liniju ratišta, ističući da će spomenik generacijama svjedočiti o mladom čovjeku koji je bio spreman da svojim životom stvara ono što mi danas imamo – Republiku Srpsku.
"Najmanje što smo mogli da uradimo mi, njegovi saborci je da podignemo spomenik našem Acu, spomenik koji simbolizuje njegovu svijetlu ličnost u crnim vremenima tih devedesetih godina", rekao je Ristić.
Cvijeće na spomenik, osim Aleksandrove porodice, položili su predstavnici Gradske uprave, pripadnici hercegovačkih brigada i boračkih udruženja.
Prije svečanog otkrivanja spomenika u Sabornom hramu Svetog Preobraženja Gospodnjeg služen je parastos.
Mladi trebinjski pjesnik Predrag Janičić govorio je svoju pjesmu posvećenu Aleksandru Masleši.
SRNA
Napišite svoj komentar!