Taj odgovor, napomenuo je Petričević, uključuje različite poreske olakšice, subvencije, moratorijume na kredite, pomoć radnicima i poslodavcima u vidu uplate poreza, doprinosa i najniže plate, te ostalim rješenjima kojima Vlada nastoji da rastereti privredu.
- Zahvaljujući ovim mjerama, koje do sada uključuju više od 100 miliona KM iz fondova za podršku realnom sektoru, sačuvana su mnoga radna mjesta i to potvrđuju ne samo podaci o broju otpuštenih radnika već i povratne informacije koje dobijamo od većine poslodavaca - rekao je Petričević za "Euro blic".
Petričević je naglasio da Ministarstvo konstantno radi na pronalasku najboljih rješenja za privredu i to u direktnoj saradnji sa privrednicima.
On je naveo da je problem koji zajednički uviđaju taj da mnogi privredni subjekti zavise od izvoza u zemlje koje bilježe najveći pad privrednih aktivnosti, a to se prvenstveno odnosi na Sloveniju, Italiju i Njemačku.
- Činjenica je da su predviđanja na početku pandemije bila optimističnija, jer se vjerovalo da će se dolaskom ljeta, popuštanjem epidemioloških mjera i otvaranjem privrednih tokova, stvari vratiti na staro - napomenuo je Petričević.
Petričević je naveo da je sada, četiri mjeseca kasnije, očigledno da je situacija i ovdje i u Evropi podjednako ozbiljna, pa će samim tim period za stabilizaciju i ekonomski oporavak biti duži.
Petričević je napomenuo da su u pripremi dva zakonska rješenja, o društvenom preduzetništvu i slobodnim zonama.
- Zakon o društvenom preduzetništvu će prvi put regulisati poslovanje pravnih lica kojima osnovni cilj nije profit već pomoć ranjivim grupama koje u postojećim uslovima teže dolaze do posla - objasnio je Petričević.
On je dodao da su takonom predviđene određene olakšice za vlasnike, koji će na kraju godine moći da zadrže 50 odsto dobiti, a drugih 50 odsto reinvestirati ili usmjeriti u humanitarne svrhe.
Napišite svoj komentar!