Dopisnici beogradske Politike u izdanjima između dva svjetska rata često su inspiraciju za reportaže tražili u Nevesinju. Sa dosta epiteta su pisali o prirodnim ljepotama, čuvenom gostoprimstvu i slavnoj istoriji ovog kraja.
U posjedu Radio Nevesinja je članak Politike iz jula 1935. godine u kojem se čitaoci informišu da je čuveno ljetovalište zvanično proglašeno za vazdušnu banju.
Uz malu korekciju teksta koju smo uradili radi boljeg razumijevanja informacije prenosimo članak u cjelosti:
„Izvesti se drumom iz Mostara uz gole i vrletne ogranke Velež planine, znači sagledati sliku najljepšeg hercegovačkog platoa. Blago zatalasana ravan, visoka oko 1.000 metara, oivičena džinovskim snježnim vrhovima Veleža i Crvnja predstavlja nesumljivo najljepši planinski predio Hercegovine. Jedan zelen sag livada i njiva prošaran gustim i bezbrojnim šumarcima stvorenim za ljetovanje i odmor, iskrsne pred očima čim automobil izbije na vrh brežuljka Grepka. Taj zelen sag, ogroman i nepregledan, jeste čuveno ''Nevesinje ravno“ nekad gnijezdo ustanika i raje. Taj zeleni sag predstavlja najljepšu hercegovačku ravnicu čija nadmorska visina prelazi 900 metara. A na ivici te ravnice, ispod šumovitog Grepka koji je pogodan za oporavilište i sanatorijum, leži Nevesinje, planinsko mjestašce i čuveno hercegovačko ljetovalište , koje je ovih dana najzad dočekalo da bude proglašeno za vazdušnu banju. Nevesinje je odavno na to čekalo. Jer ovo malo planinsko mjesto, na domaku uvijek snježnog Veleža, ima sve uslove da postane jedno od naših najljepših i najzdravijih ljetovališta. Što to već nije, ono tome nije krivo“, pisala je Politika davne 1935. godine.„Udaljeno 40 kilometara od Mostara, Nevesinje je godinama ljetovalište bogatih Mostaraca koji svakog ljeta ''izađu na planinu''. Tu se ljetovalo i plandovalo još za vrijeme turske uprave. Još u to vrijeme ljudi su osjetili blagotvorno dejstvo nevesinjske klime i nevesinjskog zraka. Posljednjih godina u Nevesinju ljetuje i veliki broj Dalmatinaca, kao i neki Hercegovci nastanjeni u Beogradu. Interesovanje za ovo ljetovalište u posljednje vrijeme je znatno poraslo.
Život u Nevesinju preko ljeta je neobično jevtin. Svi seljački proizvodi mogu se kupiti svakog petka na nevesinjskoj pijaci za bagatelnu cijenu. Isto tako i cijena stanova je prilično niska. U Nevesinju postoji i jedna veliki i moderan hotel, čiji komfor ni u čemu ne oskudijeva. To je hotel ''Nevesinje“. Na terasi ovog hotela svako veče trešti muzika koja zabavlja goste do duboko u noć.
Poslije zvaničnog proglašenja Nevesinja za vazdušnu banju, posjeta gostiju biće znatno veća. Svi gosti, koji u Nevesinju budu boravili najmanje sedam dana, imaju pravo na besplatan povratak na željeznici do Mostara. Nevesinjska opština sada nastoji da poseta gostiju ovom čuvenom hercegovačkom ljetovalištu bude što veća. U tu svrhu potrebno je najhitnije osnivanje jednog propagandnog društva u samom Nevesinju, koje bi stajalo u tesnoj vezi sa mostarskim Putnikom“, zaključuje dopisnik Politike iz Hercegovine u broju iz jula davne 1935. godine.
Nevesinje 1935.
Napišite svoj komentar!