Grad koji vjekovima ne mijenja ime, ima najviše kulturnih spomenika i prvi spomenik Njegošu podignut ličnom voljom Jovana Dučića.
Trebinje – grad sunca, kamena i vina – krije slojeve istorije koji često izmiču čak i onima koji ovdje žive. Ovo su neke od fascinantnih činjenica o Trebinju koje možda niste znali.
Ime koje traje vjekovima
Trebinje se u pisanim izvorima pod današnjim imenom prvi put pominje u 12. vijeku i za razliku od mnogih gradova u regionu – nikada nije mijenjalo ime. I kroz srednjovjekovne srpske zemlje, i pod Osmanlijama, i u doba Austrougarske i Jugoslavije, grad je ostao vjeran sebi i svom nazivu.
Prvi spomenik Njegošu – pod platanima u centru
Trebinje je prvi grad u svijetu koji je podigao spomenik Petru II Petroviću Njegošu, i to zahvaljujući velikom pjesniku i diplomati Jovanu Dučiću.
Spomenik je svečano otkriven 28. i 29. maja 1934. godine, u prisustvu kraljevog izaslanika, na zemljištu koje je Dučić lično otkupio od katoličke crkve – kako je navedeno na stranici Turističke organizacije Trebinja.
Danas se ovaj spomenik nalazi u samom centru grada, pod čuvenim platanima, a naspram njega stoji i spomenik samom Dučiću. Tako dva velikana srpske književnosti stoje jedan prema drugom, u simboličnom i vječnom razgovoru među Trebinjcima i putnicima.
Jelena Anžujska i kraljevski dvor u Trebinju
U srednjem vijeku, Trebinjem je upravljala ni manje ni više nego Jelena Anžujska, francuska princeza i žena srpskog kralja Uroša I. Kao kraljica, u Trebinju je imala kraljevski dvor, što potvrđuje koliko je ovaj grad bio važan u tadašnjoj državi Nemanjića. Mnogi ne znaju da je upravo ova vladarka kasnije proglašena i sveticom Srpske pravoslavne crkve.
Najviše zaštićenih spomenika kulture u BiH
Prema podacima stručnih institucija, Trebinje ima najviše registrovanih i zaštićenih kulturno-istorijskih spomenika u Bosni i Hercegovini.
Tu spadaju crkve, manastiri, česme, mostovi, austrougarske zgrade, orijentalna arhitektura i naravno – Stari grad Kastel, srce nekadašnje urbane cjeline.
Kastel: Tvrđava nastala zbog izgubljenih obala
Stari grad Trebinje, poznat kao Kastel, svoju konačnu formu dobija krajem 17. i početkom 18. vijeka. Nakon što su Osmanlije izgubile primorske gradove Risan i Herceg Novi, morali su učvrstiti zaleđe – i tada počinje gradnja utvrđenja uz Trebišnjicu.
Kastel danas predstavlja autentičnu arhitektonsku cjelinu, s kaldrmom, zbijenim kućama, bedemima i kulama. Iako se život u njemu promijenio, duh prošlih vremena je ostao.
Trebinje nije samo grad sa mnogo sunca i najljepšim šetalištem pod platanima. To je grad sa slojevima istorije, duhovnosti, kulture i simbolike, grad koji je dao velikane poput Dučića i bio domaćin vladarima i pjesnicima. Grad koji pamti više nego što na prvi pogled pokazuje – i zbog toga zaslužuje da bude otkrivan iznova.
Napišite svoj komentar!