Foto: UNIBL | Šta donose izmjene Zakona o visokom obrazovanju RS?
Poslanici u Narodnoj skupštini RS raspravljali su danas i o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, a te izmjene su zanimljive iz nekoliko razloga.
Prije svega, njima će se propisati afirmativne mjere za upis kandidata sa malignim oboljenjima i invaliditetom na visokoškolske ustanove, a obrazlažući ovaj dio zakona, Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske poručio je da je važno da visokoškolske ustanove u okviru afirmativnih mjera naprave program polaganja ispita za ove studente.
Pored toga, dodao je da je jedan od razloga za izmjene postojećeg Zakona i usaglašavanje sa novousvojenim Zakonom o Agenciji za visoko obrazovanje Republike Srpske, a ključna stvar je da se sada propisuje odredba da visokoškolska ustanova prestaje da radi danom konačnosti rješenja kojim se odbija njen zahtjev za akreditaciju.
Izmjenama zakona omogućeno je da će studenti ubuduće moći birati članove upravnog odbora univerziteta.
Budimir je istakao da je razlog za donošenje izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju i to što je u periodu od usvajanja važećeg Zakona do danas Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje kontinuirano pratilo primjenu u praksi i mogućnost razrade zakonskih odredaba podzakonskim aktima.
Nebojša Vukanović, šef Kluba poslanika Za pravdu i red smatra da je visoko obrazovanje važna oblast u Srpskoj, te da mu je neophodna opsežna reforma, kao i da podržava afirmativne mjere za studente sa malignim oboljenjima.
Vukanović je dodao da profesori u društvu imaju obavezu da iznose stavove i budu nosioci kritičke misli.
Ranka Perić Romić, poslanik SNSD-a navela je da je moralna obaveza da se nastavni proces prilagodi studentima sa malignim oboljenjima.
"To je najmanje što kao akademska zajednica možemo da učinimo", poručila je Romićeva.
Napišite svoj komentar!