Na području Kantona Sarajevo proglašena je epidemija leptospiroze, nakon što je Zavodu za javno zdravstvo prijavljeno 17 potvrđenih slučajeva ove infektivne bolesti.
Leptospiroza je, prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) ozbiljna zarazna bolest koju uzrokuje bakterija leptospira, a na ljude se najčešće prenosi kontaktom sa zagađenom vodom ili urinom inficiranih životinja – naročito glodara poput pacova. Iako se može javiti tokom cijele godine, najčešće se registruje u toplim i vlažnim mjesecima, kada su uslovi za širenje infekcije najpovoljniji.
Kako dolazi do zaraze?
Infekcija se prenosi preko oštećene kože ili sluzokože, posebno u slučajevima kada ljudi borave u poplavljenim područjima, rade sa stokom ili se kupaju u zagađenim rijekama i jezerima. Najčešći putevi prenosa leptospiroze uključuju direktan kontakt sa urinom ili tkivom inficiranih životinja (najčešće glodara – miševa i pacova, ali i domaće stoke i divljih životinja), kao i indirektan kontakt s kontaminiranom vodom, zemljištem, hranom, predmetima ili kupanjem u zagađenim stajaćim vodama.
Prenos sa čovjeka na čovjeka dešava se veoma rijetko.
-Rizične grupe uključuju:
-Poljoprivredne radnike
-Ribolovce i kampere
-Radnike u kanalizaciji i otpadnim vodama
-Vlasnike domaćih životinja
Simptomi leptospiroze
Simptomi se obično javljaju između 5. i 14. dana ali je moguće i u rasponu od dva do 30 dana nakon izlaganja i mogu uključivati:
-Visoku temperaturu i drhtavicu
-Intenzivnu glavobolju i bolove u mišićima
-Povraćanje, crvenilo očiju i, u težim slučajevima, žuticu
-Oštećenje bubrega i jetre (Weilov sindrom u najtežim slučajevima)
Liječenje i prevencija leptospiroze
Leptospiroza se liječi antibioticima, a rana dijagnoza je ključna za brz oporavak. Najčešće se koriste doksiciklin i penicilin, u zavisnosti od težine simptoma.
Preventivne mjere uključuju:
-Nošenje zaštitne opreme pri radu u rizičnim uslovima
-Izbjegavanje kupanja u potencijalno zagađenim vodama
-Deratizacija (suzbijanje glodara)
-Vakcinacija domaćih životinja
Leptospiroza može imati ozbiljne posljedice po zdravlje, ali je uz adekvatnu zaštitu i brzo prepoznavanje simptoma moguće spriječiti teže komplikacije.
Preporučuje se kontinuirani nadzor i uspostava sistema za prijavljivanje slučajeva.
Napišite svoj komentar!